Phala Network (PHA) Nedir? Phala Network (PHA) Geleceği ve Yorum 2022

Phala Network (PHA) Nedir?

Phala Network, Amazon AWS veya Google Cloud gibi geleneksel bulut bilişim hizmetleriyle rekabet etmeyi amaçlayan merkezi olmayan bir bulut bilişim protokolüdür.

Bulut bilişim, son kullanıcılara veri depolama ve bilgi işlem gücü gibi bilgi işlem kaynakları sağlayan büyük web tabanlı havuzların bakımı anlamına gelir. Phala Network ile, bulut bilişim ve depolamaya daha dağıtılmış bir yaklaşım oluşturulurken, günlük bilgi işlemin aşırı kapasitesinden yararlanılabilir.

Phala, gizlilik ve güvenliği en üst düzeye çıkarırken performansa dayalı ölçeklenebilirlik ile merkezi olmayan küresel bir bilgi işlem kaynakları ağı aracılığıyla bu hizmetleri sağlamayı amaçlamaktadır. Bunu başarmak için Phala, ağı çalışır durumda tutmak için katılan iki tür “işçi düğümü” kullanır:

Gatekeeper düğümü, Phala ağının kullanıcıları arasındaki etkileşimlerin yanı sıra diğer blok zincirleriyle etkileşimleri de düzenler. Gatekeeper düğümü, blok zinciri durumunu ve fikir birliği kurallarını korumaktan sorumludur. Madencilik düğümleri bir CPU ağı çalıştırır ve ağın bilgi işlem gücünü kiralayarak çeşitli hesaplama sorumluluklarını yerine getirir. Phala ağında iki tür düğüm kullanmak, ağ çapında fikir birliği ve hesaplama sorumluluğunu ayırmaya yardımcı olur.

Team Phala, platformunda bir bulut bilişim ağı sağlamak için Khala’yı Kusama Ağı’nda (PHA) başlattı. Khala, Temmuz 2021’de dördüncü parachain pozisyonu açık artırmasını aldı.

Phala, Relay Chain adı verilen ana Polkadot blok zincirine güç sağlayan özel bir blok zinciri olan Polkadot’un bir para zinciri olarak inşa edilmiştir. Aktarma zinciri, Polkadot’un paylaşılan güvenliğinden, işlem anlaşmalarından ve fikir birliğinden sorumludur. Phala, röle zinciriyle bütünleşerek Polkadot’un temel özelliklerinden yararlanır.

Ayrıca bir parachain olan Phala, Polkadot ekosisteminde yerleşik diğer parachainler ile hızlı bir şekilde bağlantı kuracağına inanıyor. Phala katılımcıları ağa işlem şeklinde istek gönderir ve madencilik düğümleri işlemin geçerliliğini ve ağın bütünlüğünü sağlamak için gerekli hesaplamaları yapar.

Güvenilir Yürütme Ortamı (TEE) olarak bilinen güvenli bir ortamda gizliliği sağlamak için küçük düğümlü işlemciler üzerinde çalışın. Çoğu modern bilgisayarın işlemcisindeki bu şifreli alan, madencilik makinesinin sahibinin bile bilgisayar kasasında saklananları görmemesini veya kurcalamamasını sağlar.

Phala ağ geçidi düğümleri, işlemlerin her zaman gizli kalmasını sağlarken, kullanıcı ile CPU Madenci arasında uçtan uca şifreleme oluşturmak için bir aracı görevi görür. Bilgi güvenli bölgeye ulaştığında şifresi çözülür ve yürütülür. Bu bilgi talebinin sonuçları, yerleşim bölgesinden gönderilmeden önce yeniden kodlanır.

Phala, ister kuruluş için makine öğrenimi verileri olsun, isterse DeFi uygulamaları için akıllı sözleşmelerin yürütülmesi olsun, platformda çalışan herhangi bir hesaplamanın kullanım durumlarında oldukça esnek olduğunu söylüyor.

Örnek: Phala, kişisel verileri gizlice toplayan ve işleyen bir platform olan Web3 Analytics’i oluşturmak için teknolojisinden yararlandı. Gizli akıllı sözleşmeler, yalnızca kullanıcının izniyle bu veriler üzerinde veri analizi yaparak, kendi verileri üzerinde tam kontrol sahibi olmalarını sağlar.

Phala Network’ün son derece güvenli ve güvenli yapısı kara para aklama için kullanılabilir. Bu tür gizli işlemleri yapabilmek, kötü niyetli kişileri ağa katılmaya maruz bırakabilir. Ağ, veri korumasına odaklanır. PLA token varlıklarını çevrimiçi bir cüzdanda tutmak, bir siber saldırı yoluyla para kaybetme olasılığına yol açar. PLA varlıklarını bir donanım cüzdanında saklayarak bu sorunun üstesinden gelinebilir.

Modern işlemcilerde yerleşik TEE tabanlı güvenlik teknolojisi üzerine kurulu Phala Network’ün dağıtılmış bulutu esnek ve özeldir. Phala, fikir birliğini hesaplamadan ayırarak hesaplamayı yüksek oranda ölçeklenebilir hale getirir. Bu birlikte, güçlü, güvenli ve ölçeklenebilir bir bulut için altyapı oluşturur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   BitTorent Token İncelemesi, BitTorrent Token Karlı Bir Yatırım Olabilir mi?

Polkadot çapraz zincir ekosisteminin bir parachain üyesi olan Phala, veri katmanını korurken diğer blok zinciri uygulamalarına bilgi işlem gücü sağlayabilen hafif zincirler arası düğüm köprüleri sağlar ve DeFi ticaret pozisyonlarının gizlilik ve işlem geçmişi ile korunmasını sağlar, DID Gizli Veri Ortak bilgi işlem gelişebilir.

Phala Network (PHA) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Hang Yin
  • Yayınlanma Yılı: 2018
  • Blok ZinciriEthereum
  • Toplam Arzı: 1,000,000,000
  • Dolaşımdaki Arzı: 272,000,000
  • Piyasa Değeri: ₺ 528,487,939
  • En Düşük Fiyat: ₺ 1.69
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 22.51
  • Proje Amacı: Phala Network, kullanıcılara üst düzey veri gizliliği ve güvenliği sağlamayı amaçlayan bir platformdur. Proje, blockchain teknolojisini kullanarak bulut depolama hizmetleri sağlıyor. Google Cloud ve OneDrive gibi bulut hizmetlerine benzeyen platform, blok zinciri altyapısında farklılık gösteriyor.

Phala Network (PHA) Geleceği

PHA, Phala ağının yerel hizmet token’ıdır ve bulut tabanlı ekonomisi için kullanılır. Maksimum 1 milyar PHA arzı ile PHA token’ı, ağın güvenliğini sağlamaya ve yönetişimi sürdürmeye yardımcı olur.

Bilgi işlem kaynakları ve hizmetleri satın almak isteyen herhangi bir katılımcı, ek kaynaklara ihtiyaç duyan harici bir blok zinciri veya verileri gizli bir şekilde depolamak isteyen biri olsun, bunu PHASE ile yapabilir. Öte yandan, ağın güvenliğini sağlamak için kaynak sağlayanlar PHA’da ücret alabilir.

PHA, görevlerini yerine getirmek için PHA’larını riske atması gereken kapı bekçileri ve madenci düğümleri tarafından da kullanılır. Stake etme, kötü davranırlarsa, stake edilen PHA’larının cezalandırılmasını sağlar. Son olarak, bir PHA satın alan herkes bir paydaş olabilir ve parachain’in zincir üstü yönetimine katılabilir, bu da Phala ağında önerilen herhangi bir değişikliği oylayabilecekleri anlamına gelir. Phala, bulut hizmetlerine özel ve anonim olarak erişmek isteyen katılımcılar için faydalı olabilir.

Phala Network (PHA) Yorum

PHA coin özellikle Şubat ayında yaşadığı dalgalanma ile adından söz ettirdi ve yatırımcıların dikkatini çekti. DeFi platformunda mahremiyet koruması sağlayan bir proje olması nedeniyle dikkat çeken Phala Network nispeten yeni ve yatırımcıların PHA’dan uzaklaştığına dair haberler de var.

İşletmeler, gizlilik düzenlemelerine uygun ve veri ihlali riskini azaltan teknik çözümler arıyorlarsa Phala’nın platformunu deneyebilir. Ek olarak, gizlilik veya zincir üstü veri hesaplama işlevi eklemek isteyen Merkezi Olmayan Finans (DeFi) projeleri bunu Phala ağını kullanarak yapmak isteyebilir.

Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Phala Network (PHA) Nereden ve Nasıl Alınır?

Phala Network (PHA)’ü güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu