Piyasa Psikolojisi: Yatırımcılara Notlar - BTC MAGAZİN

Piyasa Psikolojisi: Yatırımcılara Notlar

Uzun zamandır beklenen boğa sezonu geldi mi gelmedi mi derken değerli Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının birçoğu ne yazık ki mutlu değil. Hafif dalgalı Bitcoin hareketleri genelde yukarı yönlü devam ederken, altcoinlerdeki beklenenden fazla olan değer kayıpları maalesef  bazı traderları ve uzun vadeli (hodl) yatırımcıları kararsız bırakmaya devam ediyor. 

Bitcoindeki dönemsel yükselişlere (daha çok düşüşlere) son iki yılda aslında alışkınız. Fakat dikkatli kripto para yatırımcılarının da fark ettiği üzere bu sefer her destek noktası daha sağlam, her direnç noktası ise daha kararsız davranıyor. Bu durum piyasada söz sahibi olmuş ünlü isimlerin de aralarında olduğu büyük bir grup için boğa sezonu olarak nitelendirildi bile. Ayı sezonundan çıkıyor muyuz bilinmez ama, boğa sezonunun heyecanı piyasalarda etkisini hatrı sayılır şekilde hissettiriyor.

Uzun ayı sezonunda elindeki kripto varlıkları Bitcoin olarak tutan ve altcoinlerde trade (takas/ticaret/al-sat) yaparak tutan iki farklı grubu ele alabiliriz. Bitcoin olarak kripto varlıklarını elinde tutanlar altcoinlerin de durumunu göz önünde bulundurunca galiba bir süre daha bu stratejilerine devam edecekler. Altcoin sahipleri (hangi altcoin olduğuna bağlı olarak) ise Bitcoindeki artışın hesaplarına tam olarak yansımadığına üzülüyor olabilirler.

Kendi yol haritanızı çizin !

Öncelikle unutulmamalıdır ki her borsada pumplanan altcoinlere dikkat edilmeli, temkinli yaklaşılmalı ve stop loss kullanılmalıdır. Altcoinlerdeki düzeltme-dengelenme mutlaka gerçekleşecektir tabi ki. Fakat bu süreçte yatırımlarınızın erimemesi açısından duygularınızı bir kenara bırakmalı ve mantığınızla hareket etmelisiniz. Yani asla ve asla bir altcoine aşkla bağlanıp artmasını beklemeyin. Yatırımlarınızı her zaman olduğu gibi hareket halinde tutarak kazancınızı arttırmanın yollarını arayın.

Araştırmadığınız, yol haritasına(road map) bakmadığınız, web sitesinden ilginizi çeken inandığınız bilgileri almadığınız ve son olarak yaptığınız teknik analizlerle fikrinizi desteklemediğiniz bir altcoine yatırım yapmamak daha mantıklı olacaktır. Azalan değerlerde yapılabilecek bir hareket daha vardır. O da azalma hızının tespitidir. Eğer güçlü bir matematik ve teknik analiz bilginiz mevcut ise, mutlaka bir varlık diğerinden daha hızlı azalıyordur. Muhakeme yeteneğinizi kullanarak bu durumu da avantajınız olarak kullanmanız ise sadece sizin yeteneklerinize kalmış.

Ufak bir fikir ise, benzer olan geçmişteki durumları incelemek olabilir. Daha önce aynı durumlarda neler olmuş? Hangi altcoinde ne kadar değer kaybı yahut artışı yaşanmış? Bu hareketlerin sebepleri neymiş? Bu gibi araştırmalar size içinde bulunduğumuz günlerde daha sağlıklı kararlar aldırabilir. Sorup, cevaplayabildiğiniz her soru size değer katacaktır unutmayın.

Hareketli piyasalarda piyasa psikolojisinin faktörü ise oldukça büyüktür. Önceki yazılarımdan detaylarını okuyabileceğiniz gibi piyasa psikolojisi bugünlerde de oldukça güçlü işliyor. Hangi altcoine yatırım yapacağınızı sosyal medyadan, arkadaşlarınızdan, yahut, okuyup gerçekliğini teyit etmediğiniz haberlere dayanarak yapıyorsanız, büyük ihtimalle kripto paralarınızı kaybedeceksiniz.

Her zaman söylediğim gibi araştırın, araştırın ve araştırın. Bilgi ile atılan her adım size değer katar unutmayın. Bu değer bazen soyut dahi olsa önemi göz ardı edilmemelidir.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu