QuadrigaCX Borsasında Donmuş 145 Milyon Dolarlık Fona Erişilemiyor - BTC MAGAZİN

QuadrigaCX Borsasında Donmuş 145 Milyon Dolarlık Fona Erişilemiyor

QuadrigaCX borsası yöneticisinin ölümünden sonra donmuş 145 milyon dolarlık fonlara yatırımcıların erişebilmeleri ihtimali artık çok düşük.

145 milyon dolar değerinde kripto para fonu, sahibinin ölümünden sonra Kanada’lı borsanın soğuk (çevrimdışı) cüzdanında donduruldu.

QuadrigaCX, kendi internet sitesinde yayınlanan bir mesaja göre, Kanada yasalarına uygun olarak alacaklılarına karşı yasal koruma için başvuruda bulundu.

QadrigaCX borsasının mesajı

Borsaya ilişkin sorunlar Aralık 2018’de başladı. CEO’su Gerry Cotten, Hindistan’ ın Jaipur şehrinde Crohn hastalığından öldü.

Şirketin soğuk cüzdanına erişimi olan tek kişi Cotten’di. Ölümüne rağmen borsa, sıcak (çevrimiçi) cüzdan ve fiat döviz banka hesaplarında depolanan likiditeleri kullanarak yaklaşık bir ay boyunca çalışmaya devam etti.

Cotten’in ölümü iki hafta öncesine kadar borsadaki kullanıcıların çoğu tarafından bile fark edilmedi. İki hafta önce, eşi Jennifer Robertson, Reddit’e geçtiği bir açıklama ile borsada istikrarı bozan fonların toplu olarak çekilmesini tetikledi.

“Geçtiğimiz haftalarda, soğuk cüzdanlarda tutulan çok önemli kripto para rezervlerimizi tespit etme ve güvence altına alma girişimlerini içeren likidite sorunumuzu çözmek için yoğun bir şekilde çalıştık. Ve bunun yanında, mevduatta müşteri kripto para birimi bakiyelerini sağlamanın yanı sıra bir finansal kaynak temin etmemiz gerekiyordu. Ayrıca bize aktarılacak olan banka dekontlarını kabul etmek için bir finans kurumu tedarik etmek gerekliydi.”

Maalesef, bu çabalar başarılı olamadı. “dedi.

Soğuk cüzdan fonlarını “bulmak ve güvence altına almak” için bu çabalardan bazıları, Cotten’in dizüstü bilgisayarının şifresini çözme ve soğuk cüzdan şifresine erişim sağlama girişimi için bir BT danışmanı işe alımını içeriyordu.

Bu cüzdan QuadrigaCX borsası operasyonunun merkezinde. Bu hafta bir başka kripto para birimi haber sitesi tarafından edinilen bir mahkeme belgesine göre, Cotten’in eşi oldukça fazla miktarda fon saklıyor. Özellikle, şu anda dolaşımda olan tüm Etherlerin yaklaşık yüzde 0,5’i, Cotten’ in soğuk cüzdanında bulunmakta.

Soğuk cüzdanda bulunan miktarlar

Aynı davaya göre, Cotten’in soğuk cüzdanında dondurulmuş 145 milyon dolarlık kripto para cinsinden fonun yanı sıra, şirket aynı zamanda bir miktar rezervini kullandıktan sonra ve Kanada makamlarının diğer hesapları donduktan sonra ödeyemeyeceği fiat para biriminden borçlu.

Giderek daha fazla sayıda kullanıcı, QuadrigaCX fonlarına erişemediğinden ötürü öfkeleniyor. Hatta bazıları Cotten’in ölümünün sahte olduğunu ve şu anda soğuk cüzdanda sakladığı paralarla yaşadığını iddia ediyor.

QuadrigaCX borsası şimdi mahkemeden yargılamaların sürmesini ve bu karışıklıkta oluşabilecek davaların önüne geçilmesini istiyor. Ayrıca mahkemeden, her şey yoluna girinceye kadar faaliyetlerini denetlemesi için uluslararası muhasebe firması Ernst & Young’u görevlendirmesini istiyorlar.

Borsaların bir kez daha bu fonlara erişmesi pek mümkün görünmüyor.

Bu hafta yayınlanan CipherTrace’in bir raporu, hackerların 2018’de borsalardan 1,7 milyar dolar değerinde kripto para birimi çaldığını ortaya çıkardı. QuadrigaCX davası, hackerlar veya dolandırıcılar tarafından değil de yöneticinin ölümünün yatırımcıların paralarını kaybetmesine sebep olmuş tuhaf bir olay olarak anılmaya devam edecek gibi duruyor.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu