Ripple SEC Davası Sona Yaklaşıyor, John Deaton Olası Sonuçları Değerlendirdi

CryptoLaw’ın kurucusu John Deaton, Fox Business’ta yayınlanan bir makalesinde SEC’in aşırı erişimini eleştirdi. Deaton’a göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Gary Gensler, SEC’in yetkisini yasaların izin verdiğinin ötesine genişletmeye çalışıyor.

Geleneksel menkul kıymetler olarak kabul edilmeyen yatırımların ana düzenleyicisi olan Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC), kongre eyleminin yasaklanmasıyla, dijital varlıkları düzenlemek için nasıl ön sorumluluğa sahip olduğunu belirtti. Bu, SEC’in kripto para birimi endüstrisi üzerinde sınırlı yargı yetkisine sahip olduğu anlamına gelebilir. Yüksek Mahkeme, 1946’da, neyin yatırım sözleşmesi olarak nitelendirildiğini belirlemek için dört bölümden oluşan bir testi özetleyen ünlü Howey Kriterleri kararını yayınladı. Deaton, Howey’den bu yana Kongre’nin kripto para birimlerini doğrudan düzenleyecek herhangi bir yeni yasa çıkaramadığını söyleyerek devam etti. Bu, Kongre’nin CFTC’nin kripto para birimi endüstrisinin fiili düzenleyicisi olarak hizmet etmesini amaçladığı anlamına gelmelidir. SEC başkanı Gary Gensler’in, Howey’i kırılma noktasına kadar geren bir yaptırım düzenleme kampanyası başlatmak için bu iddia edilen açıklık eksikliğini kullandığını iddia ediyor.

Aralık 2020’de Ripple davası, SEC Başkanı olarak son gününde Jay Clayton tarafından başlatıldı. SEC, Ripple yöneticilerine, XRP’yi Howey kapsamında bir menkul kıymet olarak nitelendirecek şekilde sattığı iddiasıyla suçlamada bulundu, çünkü SEC’e göre gelirler kısmen Ripple’ın ticari büyümesini desteklemek için kullanıldı. Sonuç olarak, tıpkı bir kamu işletmesi gibi, bu satışlarla ilgili bilgileri yatırımcılara “ifşa etmeleri” istendi.

John Deaton daha önce tweet’lerinde, SEC’in buna karşı eyleminin bir sonucu olarak XRP’nin kripto para piyasasında açık ara en önemli altcoin olduğunu belirtmişti. Ripple Labs davayı kaybederse, SEC tarafından “kayıtsız menkul kıymetler” olarak etiketlenebilecekleri için diğer tüm kripto para birimleri için tehlikeli olabileceğine dikkat çekti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   SEC Kripto Piyasasının Düzenlenmesi Gerektiğini Söyledi

Yakın zamanda güncellenen programa göre, Ripple davasında özet karar brifinglerinin önümüzdeki ay başlaması bekleniyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu