Ethereum Staking Merge’den Önce Hızlanıyor, ETH’nin Yükselmesine Yardımcı Olacak mı?

Dünyanın en büyük ikinci kripto platformu Ethereum (ETH), önümüzdeki ay 15 Eylül’de çok beklenen Merge yükseltmesine hazırlanıyor. ETH fiyatı, Merge yükseltmesinin arka planında önemli ölçüde yükseldi ve büyük bir piyasa iyimserliğine yol açtı.

Ayrıntılara göre, Ethereum 2.0 mevduat sözleşmelerinde ETH’nin stake edilmesi son birkaç hafta içinde hızlandı. Kripto gazetecisi Colin Wu, OKLink’ten gelen verilere atıfta bulunarak şunları söyledi:

ETH 2.0 mevduat sözleşmesi adres sayısı 13.343.768’e ulaştı ve stake oranı %11.17’yi aştı. Her hafta yaklaşık 36.000 ETH eklendi ve Ağustos ayından bu yana 153.000 yeni ETH stake edildi.

Ethereum Staking Merge'den Önce Hızlanıyor, ETH'nin Yükselmesine Yardımcı Olacak mı? 2
Kaynak: OKLink

Geçen hafta ETH, fiyatının haftalık 1.525$’a düşmesiyle büyük bir satış baskısına tanık oldu. Yazım zamanı itibariyle ETH, piyasa değeri 200 milyar doların altına düşerek 1.566 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Mevcut fiyatta bile, ETH haftalık grafiklerde hala %17 daha düşük işlem görüyor.

Ethereum (ETH) Zinciri Metrikleri

Merge etkinliğinin heyecanına ve yükseliş görünümüne rağmen, Ethereum’un zincir içi etkinliği son üç aydır düşüyor. Bunun nedeni, DeFi ve NFT’lere olan ilginin azalmasıdır.

IntoTheBlock’tan gelen verilere atıfta bulunan kripto analisti Scott Melker, ödenen ETH gas ücretlerindeki önemli düşüşü gösteriyor. Bu, Ethereum ağ etkinliğindeki düşüşü açıkça göstermektedir. Analist Melker, üç temel gözleminde şunları belirtiyor:

  • Toplam ücretler son 90 günde %48 düştü
  • Net ihraç son 90 günde %3 arttı
  • Ethereum ağındaki kullanıcılar tarafından ödenen ortalama işlem, son 90 günde %50 düşüşle 5,2 dolardan 2,6 dolara düştü.
Ethereum Staking Merge'den Önce Hızlanıyor, ETH'nin Yükselmesine Yardımcı Olacak mı? 3
Kaynak: IntoTheBlock

Azalan Ethereum ağ aktivitesi, ETH yakma hızı üzerinde de baskı yarattı. ETH burn göstergesine göre, EIP-1559’un uygulanmasından bu yana son 90 günde yaklaşık 241K ETH yakıldı. Melker, “Günlük yakılan ETH miktarı son 90 günde yaklaşık %50 düştü, 2.12 binden 1.06 bine düştü” diye yazıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum (ETH) Fiyatı Yakında Artabilir; İşte Nedeni!
Ethereum Staking Merge'den Önce Hızlanıyor, ETH'nin Yükselmesine Yardımcı Olacak mı? 4
Kaynak: IntoTheBlock

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu