Ripple (XRP) Karbon Emisyonunu Azaltmak İçin 100 Milyon Dolar Harcadı

Ripple, bir basın açıklamasında, 100 milyon dolarlık bir yatırımla karbon emisyonunun azaltılmasına katkıda bulunduğunu açıkladı.

Şirketin CEO’su Brad Garlinghouse’a göre, yatırım, iklim değişikliğini ele almak için küresel savunmada Ripple’ın rolünü gösteriyor. Garlinghouse, Blockchain ve kriptonun, karbon piyasasının tüm potansiyellerinin karşılanmasını sağlamada lider bir role sahip olduğuna inanıyor:

En son gelişme, Ripple’ın gelecekteki taahhüdü ile uyumludur. Azaltılmış karbon emisyonlu bir geleceğe yönelik artan ihtiyaca rağmen, karbon piyasalarının iklim hedeflerine ulaşmak için eşit derecede gerekli olduğunu kaydetti. 2023 yılına kadar karbonu net sıfırda tutmayı umuyor.

Crypto Climate Accord, 2021’de Ripple tarafından ortaklaşa kuruldu ve 500’den fazla üyesi var. Blok zincirleri ve kriptonun şeffaf, doğrulanabilir ve ölçeklenebilir olması bekleniyor ve tüm bu nitelikler karşılanırsa pazarın büyümenin ve istenen sonuçların tadını çıkaracağına inanıyor.

Ripple, karbonsuz bir pazar oluşturmak için iklim bilincine sahip fintech’lerle zaten ortaklık kurdu. Steven Witte tarafından belirtildiği gibi, “Sektörün iklim ihtiyaçlarımızı karşılamak için mevcut altyapısını ve doğrulama metodolojilerini geliştirmesi gerekiyor.” 

Karbon Emisyonunda Kriptonun Rolü

Bitcoin dünyanın önde gelen kripto para birimi olmaya devam ediyor ve genellikle kripto ile ilgili konuların tartışılmasında standart olarak kullanılıyor. Kripto para birimleri, büyüyen küresel karbon emisyonu sorununa büyük katkıda bulunmakla suçlanıyor. Bitcoin gibi hız belirleyici kriptoların madenciliğinin etkisi oldukça endişe verici.

Hasar seviyesini sıralarken Bitcoin, Arjantin kadar güç tüketti. 2020’de madencilik için gerekli algoritmaları yürütmek 131,80 terrawatt-saat güç aldı.

22-22,9 milyon mt’luk tahmini bir yıllık karbon emisyonu, neredeyse Ürdün ve Sri Lanka’nınki kadardır. Kripto şirketleri iklim değişikliği üzerindeki etkilerini azaltmaya karar verdiler. Yeni plan, bir “proof of work” teknolojisi kullanmak yerine, bir “proof of stake”e geçişi içeriyor. Cardano ve Ripple, çevre dostu tokenler olarak kabul ediliyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ripple'ın XRP'si, BSC Balinaları Arasında En İyi Seçim Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu