Ripple’ın Baş Hukuk Danışmanı: Her Yol SEC’e Çıkmaz

Ripple’nin baş hukuk danışmanı Stuart Alderoty, Twitter üzerinden paylaştığı son eğitici videoda, menkul kıymetler, yatırım sözleşmeleri ve dijital varlıklar arasındaki karmaşık ilişkileri netleştirmeye çalıştı.

Alderoty, bu ilişkileri portakal bahçeleri, viski fıçıları ve ödeme telefonlarıyla karşılaştırdı. Bu nesnelerin kendi başlarına menkul kıymet olmadığını, ancak kâr vaadiyle yatırım sözleşmelerine dahil edildiğinde bu basit nesnelerin menkul kıymet olarak sınıflandırılabilir olduğunu vurguladı. Bu benzetme, kripto paraların doğası ve menkul kıymet yasalarıyla ilişkilerini açıklamak için kullanıldı.

Ripple hukuk danışmanının açıklamasında, portakal bahçeleri gibi varlıklardan yatırım sözleşmesi yaratılabilir, ancak bu sözleşmenin, kârlılığı sağlama taahhüdüyle birleştirilmesi, sözleşmeyi bir menkul kıymet yapabilir. Aynı mantık dijital tokenlar için de geçerlidir, dedi Alderoty. Bu tokenların kendi başlarına sadece emtia ya da sanal para birimi olduğunu, “dijital varlık menkul kıymeti” olmadığını vurguladı.

Alderoty, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in resminin gösterildiği videoda, tokenların statüsü üzerinde bilinçli olarak kafa karışıklığı yaratmakla suçladığı bazı kişilere gönderme yaptı. SEC’in sadece menkul kıymetler üzerinde yetkisi olduğunu, portakal bahçeleri veya tokenlar gibi emtialar üzerinde yetkisi olmadığını savundu. SEC’in duruşunu, yetkisinin ötesinde kontrol iddia etmeye çalışma olarak nitelendirdi. Alderoty’nin sonuç olarak belirttiği gibi, tüketici koruması önemlidir, ancak her durumda SEC’nin yetkisini gerektirmez. Buna nerede var olmadığına dair herhangi bir yetki iddiasını “politik güç oyunu” olarak nitelendirdi. Bu açıklama ile Alderoty, SEC’in kripto paralara yönelik devam eden incelemesini doğrudan eleştirdi ve videoyu “Tüm yollar SEC’e çıkmaz.” cümlesiyle bitirdi. Bu anlatı, kripto sektöründe dijital varlıkların nasıl veya düzenlenmesi gerekip gerekmediği üzerine geniş bir tartışmayı özetliyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   XRP Balinalarının Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu