Ripple Kararı ABD Federal Yargıcı Tarafından Reddedildi

Terraform Labs’a yönelik SEC davasını inceleyen ABD Bölge Yargıcı Jed Rakoff, geçen ay Ripple Labs’a karşı SEC’in benimsediği bir yaklaşımı eleştirerek geri çevirdi.

Bu, Ripple davasında ABD Bölge Yargıcı Analisa Torres tarafından alınan kararla çelişiyor. Torres, kripto paraların satış biçimine göre bir ayrım yapmıştı. Ripple davasında, kurumsal yatırımcılara doğrudan satılan paraların menkul kıymet olarak kabul edildiğine, ancak perakende yatırımcılara yapılan satışların bu kapsama alınmadığına karar verilmişti. Ancak, Terraform Labs davasında bu ayrıma gidilmemesi, Ripple hükmünün geleceğini belirsizleştiriyor.

Yargıç Rakoff, kripto paraların satış yöntemine göre ayrılmasını uygun bulmuyor. Yani, bu varlıkların nasıl satıldığı – doğrudan büyük kurumsal yatırımcılara ya da ikincil piyasada perakende yatırımcılara – bu varlıkların menkul kıymet olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğini etkilememeli.

Bu yaklaşımın piyasa üzerindeki yankıları şimdiden gözlemleniyor. Coinbase (COIN) hisselerinde yüzde 3’lük bir düşüş yaşanırken, XRP yüzde 0,9 oranında değer kaybetti ancak 0,69 dolarlık gün içi en düşük seviyesinin üstünde kalmayı başardı.

Ripple için bu durumun ne anlama geldiği merak konusu. Rakoff’un bu kararı Ripple davasının sonucunu doğrudan değiştirmiyor. Ancak SEC Başkanı Gensler, Ripple kararını temyiz edeceğine dair ipuçları verdi. Rakoff’un getirdiği perspektif, kriptoların nasıl sınıflandırılması gerektiği konusunda farklı bir yaklaşım sunuyor. Rakoff’un bu görüşü, eğer temyiz sürecinde kabul görürse, SEC’nin kriptoların geniş çaplı düzenlenmesi argümanını güçlendirebilir. Ancak, bu yeni perspektife rağmen temyiz mahkemesi Ripple kararını sürdürebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Borsalar 92,6 Milyon XRP Hareket Ettirirken, Ripple 124,5 Milyon XRP Aktardı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu