Ross Ulbricht, Para Cezasını 3 Milyar Dolarlık Bitcoin İle Ödeyecek

Yasadışı madde satışı ile tanınan online karaborsa ve darknet marketi Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht, ABD’ye olan para cezasını Bitcoin ile kapatacak.

Ulbricht, 183 milyon dolarlık tazminatını ödemek için milyarlar değerinde Bitcoin’inden vazgeçti

ABD hükümetine yaklaşık 3 milyar dolar değerinde Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold ve Bitcoin SV ödeyecek. Anlaşma, varlıkların satışından elde edilen gelirin, Ulbricht’in cezasının parasal yargılama kısmını ve hükümetin uygun gördüğü diğer amaçları karşılamaya gidecek.

Ulbricht 69.370 BTC üzerindeki tüm hak, mülkiyet ve menfaatlerden feragat ediyor ve söz konusu varlıkların ABD’ye devredileceğini ve ABD tarafından yasalara göre elden çıkarılacağını kabul ediyor.

Söz konusu varlıklar, ABD Adalet Bakanlığı’ndaki hükümet müfettişlerinin çabaları ile 2020’de, Silk Road kapatılmadan önce ABD 69.370 BTC’ye el koydu.

Silk Road, uyuşturucu ve diğer yasa dışı maddelerin satışını kolaylaştırmakla ünlüydü. Genellikle ilk modern darknet pazarı olarak adlandırılıyordu, 2011’den 2014’te FBI tarafından kapatılana kadar faaliyet gösterdi ve kullanıcıları anonim tutmak için kripto para ödemelerini kabul etti. 

Ulbricht müebbet hapis cezasına itiraz etmeye devam ediyor

Ulbricht, 2015 yılından bu yana, Silk Road’un kurulması ve işletilmesindeki rolü nedeniyle müebbet hapis cezasını çekiyor. Ancak, cezayı tersine çevirmek için başvurdu. Belgeyi ilk açıklayan yayın kuruluşu Wired’a göre bu anlaşmayla birlikte hapisteyken para kazanmasına izin verilecek.

Wired ayrıca, programcının savunuculuk çabalarını destekleyen annesi Lyn Ulbricht’in anlaşmanın önemli bir zafer olduğunu söylediğini de bildirdi. “Haksız cezanın” düzeltilmesi için hala umut olduğunu da sözlerine ekledi.

Ross’a yanlışlıkla verilen mali cezanın geri alınmasından çok memnunuz, tıpkı duruşmadan sonra federal mahkemede aleyhindeki diğer yanlış suçlamaların düşmesi gibi ”

Lyn Ulbricht

Bu arada, Ulbricht temyiz davası için hapishaneden destek alıyor. Şimdiye kadar NFT dijital sanat eserlerinin iki müzayedesini gerçekleştirdi. Açık artırmalardan elde edilen gelir, davasına ve diğer mahkumlara ve ailelerine yardım etmek için yaptığı hayırseverlik çabalarına gidiyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   El Salvador, Bitcoin'i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Etti

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu