Arjantin’in Bitcoin Yanlısı Başkan Adayı Javier Milei, Merkez Bankasını Kapatma Sözü Verdi

Arjantin’in önde gelen başkan adayı ve güçlü bir Bitcoin savunucusu olan Javier Milei, ülkenin ekonomik sorunlarına yönelik köklü bir ekonomik plan önerdi.

Bloomberg raporuna göre, radikal liberal aday seçilmesi durumunda ülkenin merkez bankasını kapatmayı, harcamaları büyük ölçüde azaltmayı ve 640 milyar dolarlık ekonomiyi dolarlaştırmayı taahhüt ediyor.

Radikal Ekonomik Değişiklikler

Milei’nin planı, 2025 ortasından önce gayri safi yurt içi hasılanın en az %13’ünü kesme, kamu işlerini küçültme, bakanlık sayısını azaltma ve sübvansiyonları ve sermaye kısıtlamalarını kaldırma gibi önlemlerle harcamaları azaltmayı içeriyor. Teklifi, işletmelerin ABD doları ile işlem yapmalarına olanak tanıyarak ekonomiyi etkili bir şekilde dolarlaştıracaktır. Merkez bankasını kapatma önerisi, onun “var olması için hiçbir nedenin olmadığına” inandığı daha radikal bir hamle olarak karşımıza çıkıyor. Milei’nin birincil seçim zaferinin haberlerine ilk tepkiler, yatırımcıların hisse senetleri ve dolar bonoları satmaları ve varlık fiyatlamasına belirsizlik getirmeleri şeklinde oldu. Ancak fiyatlar kısa süre sonra stabilize oldu ve yerel borsa %3’ten fazla artışla kapandı.

Reuters’e göre, Milei ve diğer aday Bullrich, %116 enflasyon, daha yüksek faiz oranı, negatif net döviz rezervleri ve düşen peso’yu korumak için uygulanan sermaye kontrolleri labirentiyle mücadele eden Arjantin için keskin bir şok ekonomik tedavi savunuyor.

Statükonun Karşısında

Ancak Milei’nin görüşleri radikal ve alışılmadık olarak tanımlandı. 52 yaşındaki politikacı, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın hayranı ve ayrıca tartışmalı ifadelerde bulunmuştur. Bu ifadeler arasında iklim değişikliğinin bir yalan olduğu, cinsel eğitimin aileyi yok etme oyunu olarak nitelendirilmesi ve el silahı sahipliğinin daha kolay hale getirilmesi için destek var.

Milei’nin destekçileri yaklaşan seçim konusunda iyimser. Birincil seçimin ardından Buenos Aires’in merkezindeki seçim merkezinde kutlamalar yapıldı. Adayın desteğinin Ekim ayındaki seçim yaklaştıkça artması bekleniyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Spot ETF İçin Yeniden Başvurular Yapıldı: Analistlere Göre BTC Fiyatında Büyük Etki Oluşturacak

Milei, birincil seçimde oyların yaklaşık %32’sini aldı, onu yakından takip eden muhafazakar Değişim için Birlikte partisi %30’un biraz altında ve sol kanatlı Vatan için Birlik koalisyonu, mevcut hükümetin grubu, oyların %28.5’inden biraz fazlasıyla izledi.

Uzmanlara göre, Bitcoin yanlısı, merkez bankası karşıtı bir özgürlükçü olarak Milei’nin seçilmesinin yerel ve uluslararası ekonomik manzara üzerinde geniş kapsamlı etkileri olabilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu