140 Milyar Dolarlık Bitcoin Kayıp - BTC MAGAZİN

140 Milyar Dolarlık Bitcoin Kayıp

Kripto piyasası büyümeye devam ederken, daha fazla insanın Bitcoin’e erişememesi nedeniyle likidite krizi korkusu yeniden canlandı. Çoğu kripto yatırımcısı, sorunun kurumsal yatırımcıların artmasından kaynaklandığına inanıyor. Ancak kayıp dijital varlıkların da bu konudaki rolü yadsınamaz.

Yakın tarihli bir rapora göre, Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Konseyi yaklaşık 140 milyar dolarlık Bitcoin’in kayıp olduğuna veya erişilemez durumda olduğuna dikkat çekti.

Rapor, kaybolan veya erişilemez durumda olan Bitcoin’lerin öncelikle kullanıcıların şifreleri ve özel anahtarları konsuundaki umursamazlığından kaynaklandığını açıkladı. Her iki sorun da son birkaç hafta içinde daha da belirgin hale geldi.

Bitcoin kaybı kripto alanında ilk kez karşılaşılan bir durum değil. Örneğin, QuadrigaCX kullanıcıları, borsanın genel müdürü Geral Cotten tatildeyken vefat ettikten sonra kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kaldılar. Cotton, borsanın soğuk cüzdanlarına erişim hakkı olan tek kişiydi ve ölümü, yaklaşık 150 milyon dolarlık borsa fonunu erişilmez hale getirdi.

Öte yandan geçtiğimiz hafta bildirildiği üzere, Alman programcı Stefan Thomas, içinde 220 milyon dolar bulunan Bitcoin cüzdanına erişmekte sorun yaşıyor. San Francisco’da ikamet eden geliştirici, 7.002 BTC içeren cüzdanının şifresini unuttu.

Stefan’ın cüzdanı verileri sonsuza dek şifrelemeden önce on kez parola girme hakkı tanıyor. Cüzdan parolasını daha önce bir kağıda yazan ve bu kağıdı kaybeden programcı, sekiz kez yanlış parola girdi ve şimdi fonlarını sonsuza dek kaybetmemek için temkinli davranıyor ve parolasını hatırlamaya çalışıyor.

Kurumsal Yatırımcılar Likidite Sorununa Sebep Oluyor

Bununla birlikte, kayıp Bitcoin’lerin mevcut likidite sorununa katkıda bulunduğuna şüphe yok. Ancak kurumsal yatırımcıların girişi de bu konuda önemli bir faktör olmaya devam ediyor. Çoğu kurumsal Bitcoin yatırımcısı yalnızca varlıklarını elde tutma ve fiyat artışlarını bekleme eğilimi gösterir.

Geçen hafta, önde gelen ticaret uygulaması eToro, kullanıcıları hafta sonları satın alma emirlerini sınırlamak gibi katı önlemler almaya yol açabilecek bir talep artışı gördüğü konusunda uyardı. Öte yandan borsalar da ticaret faaliyetlerinde önemli artışlar gördü.

2021’de piyasaya daha fazla kurumun girmesi beklenirken, tüm gözler olası likidite krizinin patlak vermesi üzerinde olacak gibi görünüyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu