Rusya ABD Yaptırımlarına Karşı Bitcoin Rezervine Dönebilir - BTC MAGAZİN

Rusya ABD Yaptırımlarına Karşı Bitcoin Rezervine Dönebilir

Kremlin’e yakın bağları olan bir Rus iktisatçıya göre, Rusya ABD yaptırımlarının üstesinden gelmek amacıyla rezerv para birimi olarak Bitcoin’e yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Devlet tarafından finanse edilen bir kurum olan Rusya Devlet Başkanlığı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi’nde ekonomist olan Vladislav Ginko, hükümetin ABD rezervlerinin bir kısmını değiştirerek Rusya Ruble’sini vuran ABD yaptırımlarının etkisini en aza indirmek için adımlar attığını söyledi.

Ginko, Rusya’nın dolarsızlaştırma kararının temelinde “Rus petrol ve doğalgazına yönelik ABD’nin belirlediği ödeme akışlarını” olası bir şekilde kesmesi nedeniyle “ulusal çıkarlarını korumak” yönünde bir hareket olduğunu ve yatırımın 10 milyar dolar kadar olabileceğini iddia ediyor.

Kripto para birimlerine Rusya’da ilginin arttığını ve Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in son aylarda dijital varlıklara ilgi duyduğunu belirtti. Ginko, Bitcoin ile olan rezervlerini güçlendirmeye yönelik yatırımların Şubat ayındaki en kısa sürede başlayabileceğine inanıyor.

“Rus hükümeti, mali rezervleri çeşitlendirmeye başlamak için bir adım atmak üzere, çünkü Rusya ABD’nin dolarını geri alması için yaptırımlara zorlanıyor. Bu yaptırımlar ve modern finansal teknolojileri benimseme isteği, Rusya’yı rezervlerini Bitcoin‘e yatırma yoluna götürüyor.”

EToro ticaret platformunun kıdemli analisti Mati Greenspan, “Rus hükümetinin bunu yapmaya kesinlikle bir ilgisi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Greenspan, satın alma siparişinin fiyatı artırabileceğine ve bunun da potansiyel bir yatırımın ardından Rusya’nın payını azaltacağına inanmasına rağmen, Rusların dijital varlığa yatırım yapmayı planladıklarını iddia ediyor.

Putin, 2017 yılında, 24 yaşındaki Ethereum‘un Rus kurucusu Vitalik Buterin ile sektördeki olanakları görüşmek üzere bir araya gelmişti ve geçtiğimiz aylarda Ethereum başkanı ile şahsen tekrar bir araya geldi.

Greenspan, “Vladimir Putin’in blok zinciri teknolojisinin büyük bir savunucusu olduğunu biliyoruz” dedi.

”Açıkçası, kendisine uygulanan yaptırımlardan hoşlanmıyor ve zaten bu tür yaptırımların dolarsızlaştırmaya yol açacağını söylüyor. Bu, Rus hükümetinin gittiği yöne bakıldığında doğru bir düşünce.”

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu