Rusya Dijital Ruble’yi Önümüzdeki Yıl Test Etmeye Başlayabilir

  • Rus hükümet yardımcısı Anatoly Aksakov, Rusya’nın gelecekte dijital bir ruble olmadan yapamayacağına ve sürecin önümüzdeki yıl başlayabileceğine inanıyor.

Forbes’a göre, Rusya parlamentosu ve Merkez Bankası Ulusal Bankacılık Konseyi üyesi Anatoly Aksakov, ülkenin kesinlikle bir dijital ruble için çalışacağını ve hatta gelecek yıl test etmeye başlayabileceğini kabul etti.

“Dijital Ruble, Para Dolaşımımızın Geleceğidir”: 2021

Son olarak gerçekleşen “Blockchain Life 2020” etkinliğinde, Anatoly Aksakov, Rusya’nın kesinlikle bir dijital rubleye sahip olacağını belirterek, dijital rubleyi “para dolaşımımızın geleceği” olarak nitelendirdi.

“Zaten istişarelere başladık ve sanırım “dijital ruble” muhtemelen önümüzdeki yılda test edilmeye başlayacak.”

Rus medyası ayrıca “yerel dijital devlet para birimi” denemelerinin büyük olasılıkla önümüzdeki yılın sonunda başlayacağını yazıyor.

DLT platformlarında dijital bir ruble kullanılacaktır. İşletmeler, tedarik zincirleri boyunca malları takip etmek, ödemeleri takip etmek ve menşe ülkeyi kanıtlamak için bundan yararlanacak

Nakit ve nakit olmayan rubleye benzer şekilde; dijital ruble: bir değer ölçüsü, bir ödeme aracı ve bir değer varlığı deposu olarak çalışacaktır. Rusya Merkez Bankası’na göre, bir dijital ruble her zaman nakit ruble ve nakit olmayan ruble değerine eşit olacaktır.

Blockchain’i Destekliyor Ancak Kripto Paralara Yan Yan Bakıyor

Aksakov, Rusya’nın “Blockchain” konusundaki resmi, olumlu pozisyonunu da destekledi. Ancak, kripto para birimlerine karşı gibi duruyor.

Aksakov’a göre kripto, yüksek oynaklığı nedeniyle finansal kurumlar ve sıradan yatırımcılar tarafından beğenilmiyor.

Bununla birlikte Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmaya göre şu anda Rusya’da 12 milyon kripto kullanıcısı var. Sadece birkaç yıl önce, sadece 6 milyon vardı.

Ülkedeki kripto severlerin büyümesine rağmen, hükümet Rusya’da kripto ticaretine izin verecek, ancak aynı zamanda mal ve hizmetler için ödeme yapmak üzere kripto kullanılmasını yasaklayacak bir yasa tasarısına oy verdi.

Yasa önümüzdeki 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar (Hayır)

Cevap bırakın