Rusya Merkez Bankası, Uluslararası Kripto Ödemelerine Yeşil Işık Yaktı

Rusya’nın merkez bankası, dijital para birimlerine karşı muhalefetinin yakın zamanda gevşeyebileceğini belirten olumlu bir yorumda bulundu. Salı günü, merkez bankasından bir yetkili, uluslararası ödemeler için kripto para birimi kullanımına izin vermeye açık olduklarını söyledi.

Bir Reuters raporuna göre, merkez bankasının ilk başkan yardımcısı Ksenia Yudayeva, bankanın daha geniş kripto para kullanımından nispeten yüksek riskler gördüğünü söyledi. Düzenleyici otorite olarak bankanın kripto kullanımından kaynaklanan riskleri gördüğünü yineledi.

“Rusya’nın merkez bankası, uluslararası ödemeler için kripto para birimi kullanımına izin vermeye açık.”

İlk başkan yardımcısı ayrıca ülkedeki finansal istikrara yönelik risklerin son zamanlarda azaldığını söyledi. Düşüşün nedeni olarak bankalar arasındaki ‘bol döviz likiditesini’ gösterdi.

Açıklama, Rusya maliye bakanlığının maliye politikası departmanı başkanı Ivan Chebeskov’un da benzer bir yorumda bulunmasının ardından geldi. Geçen hafta, ülkenin kripto para biriminin uluslararası ödemeler için kullanılmasına izin vermeyi düşündüğünü söyledi.

Ayrıca, geçen ay, raporlar ülkenin kripto para birimleriyle ilgili yeni yasa tasarısının teşvik edici değişiklikler önerdiğini öne sürdü. Tasarı, dijital para birimlerinin Rusya Federasyonu’nun para birimi olmayan bir ödeme aracı olarak kabul edilebileceğini önerdi.

Merkez Bankası’nın İlk Direnişi

Şubat ayının başlarında, Rusya merkez bankası kripto kullanımına karşı olduğunu dile getirdi. O zaman, bir piramit şemasının damgasını taşıdığını belirtti. Rusya Merkez Bankası, kriptonun yasadışı finansal işlemler için bir araç olabileceğine inanıyor ve bu nedenle kullanımını ve madencilik faaliyetlerini yasaklamayı tavsiye ediyor.

Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali ve buna müteakip mali yaptırımlar da dahil olmak üzere son olaylar, ülkede kripto paranın benimsenmesi için iyiye işaret ediyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Grayscale Artık 5.100.000.000$'lık Kripto Paraya Sahip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu