Rusya, Meta’yı Terör Yanlısı Örgüt Listesine Ekledi

Rusya’nın batı ile savaşı yeni bir seviyeye yükseldi. Rosfinmonitoring veya Federal Mali İzleme Servisi, sosyal medya şirketi Meta’yı terörist ve aşırılık yanlısı bir örgüt olarak etiketledi. Daha önce Facebook olarak bilinen Meta, terörizm ve aşırılık yanlısı faaliyetlerde bulunan kuruluşların listesine eklendi.

Rusya daha önce Meta’nın aşırılık yanlısı bir örgüt olduğunu iddia etmişti. Twitter gibi diğer sosyal medya platformlarının yanı sıra Rusya’da Facebook ve Instagram’ı yasakladı. Ancak WhatsApp’a erişime izin verdiler. Meta, Rusya’nın yasağının ardından Moskova Mahkemesi’ne temyiz başvurusunda bulundu. Ancak itirazları reddedildi.

Rusya Meta’yı Neden Yasakladı?

Rusya, Meta Platforms Inc.’in Rusya’ya karşı aşırılık yanlısı eylemlerde bulunduğunu iddia ediyor. Ayrıca Meta’nın “Rusfobisi” ile meşgul olduğunu iddia ediyor. Eyalet savcıları, Meta’nın diğer ulusların vatandaşlarının Rusya’ya karşı şiddet eylemlerine katılmasına izin verdiğini iddia etti. Ayrıca Meta’nın kasten Rusya ve Rus vatandaşlarına karşı bir güvensizlik ortamı yarattığını iddia ettiler.

Ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından sonra Meta’nın Rus yanlısı her sesi bastırdığını iddia ettiler. Meta tüm bu iddiaları reddetti ve daha sonra reddedilen bir temyiz başvurusunda bulundu.

Ancak uzmanlar, Rusya’nın sosyal medya platformlarını yasaklamasının ifade özgürlüğüne bir saldırı olduğunu iddia etti. Rusya’nın bilgi akışını kontrol etmeye çalıştığını ve herhangi bir muhalefeti engellediğini iddia ettiler. Sosyal Medya, Rusya’ya karşı muhalefet için önemli bir platform olarak ortaya çıktı.

Rusya-Ukrayna Savaşı Kripto Pazarını Nasıl Etkiler?

Kripto pazarı şu anda daha geniş genel pazarla güçlü bir şekilde ilişkilidir. Rusya-Ukrayna savaşı küresel finansal istikrarı tehdit etti. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar küresel ekonomiyi olumsuz etkileyebilir. Ancak en önemli etki, yükselen enflasyon seviyeleridir.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ABD’deki enflasyon seviyelerinin yükselmesinden sürekli olarak sorumlu tuttu. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bu yana enerji fiyatları yükseldi. Merkez bankaları, küresel borsada bir çöküşe yol açan niceliksel sıkılaştırmaya girişmek zorunda.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Merkez Bankası Dijital TL İçin Platform Oluşturdu

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu