SEC Başkanından Dikkat Çekici Açıklama! Ethereum SEC’in Radarına mı Giriyor?

Dünya, Perşembe günü Ethereum blok zincirinin Proof of Stake’e (PoS) geçişini izlerken, SEC başkanı Gary Gensler de gelişmelere kulak verdi.

15 Eylül Perşembe günkü Merge etkinliğinden kısa bir süre sonra, SEC başkanı Gary Gensler, kripto varlıklarının ve kullanıcıların “stake” etmesine izin veren aracıların, bu varlığın bir menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için Howey Testini geçmesi gerektiğini söyledi. Howey testi, yatırımcıların üçüncü şahısların çalışmalarından bir getiri bekleyip beklemediklerini belirler.

Perşembe günkü Kongre duruşmasından sonra, SEC başkanı gazetecilere şunları söyledi:

“Kripto paraların bakış açısından… bu, Howey testi kapsamında, yatırım yapan kamuoyunun başkalarının çabalarına dayalı olarak kâr beklediğinin bir başka göstergesi”.

Ancak Gensler, bu noktada herhangi bir kripto para biriminden bahsetmediğini söyledi. WSJ raporuna göre, Merge yükseltmesinin hemen ardından yapılan duyuru bazı tehlike çanlarını çalabilir.

SEC, menkul kıymetler yasaları uyarınca dijital varlıkları, özellikle de gelecekteki kar vaadiyle satılan kripto para birimlerini ele alma konusunda oldukça netti.

Kripto Staking’de Neler Var?

Ethereum Merge’den önce bile, Proof-of-Stake (PoS) modeli, blockchain işlemlerini doğrulamanın bir yolu olarak kripto staking ile oldukça popülerdi.

SEC başkanı, kripto borsasının müşterilerine hisse hizmetleri sunması durumunda, “bazı etiketleme değişiklikleriyle kredi vermeye çok benzediğini” söyledi. Gensler, kripto kredisi ürünleri sunan firmaların SEC’e kaydolması gerektiğini defalarca belirtti.

Bununla birlikte, ABD’de geçen ay sunulan kripto taslağı, hem Bitcoin hem de Ethereum‘un emtia olarak muamele göreceğine işaret ediyor. Bu ayın başlarında, CFTC’nin ülkede faaliyet gösteren kripto borsalarını inceleyeceğine dair bir rapor geldi. Bununla birlikte, CFTC, kripto pazarını düzgün bir şekilde düzenlemek için ek altyapı ve araçlara ihtiyaç duyacaktır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bloomberg Stratejistine Göre Ethereum 5.000 Dolara Ulaşabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu