SEC, Bitcoin Borsası Binance’e Dava Açtı, Popüler Altcoin’leri Menkul Kıymet Olarak Nitelendirdi; İşte Son Gelişmeler!

Küresel kripto para piyasası Pazartesi günü büyük bir satışa tanık oldu. Kümülatif dijital varlık piyasa değeri, yalnızca 1 saat içinde 53 milyar dolardan fazla kaybederek %5’ten fazla keskin bir düşüş yaşadı. Bu büyük satış, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dünyanın en büyük kripto borsası Binance’e karşı yasal işlem başlatmasının ardından geldi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance ve kurucusu Changpeng Zhao (CZ) hakkında 13 ayrı suçlama ile dava açtı. Komisyon, davalıların milyarlarca dolar değerindeki kullanıcı fonlarını karıştırdığını iddia etti. Ayrıca, CZ’nin kontrolündeki bir Avrupa şirketine para transferi yapıldığı belirtildi.

SEC, Binance’in ABD’ye yönelik Binance.US adlı platformu kurduğunu, borsayı ve CEO’sunu korumak amacıyla bunun yapıldığını ve yasal yaptırımları bozmak için kullanıldığını iddia etti. Komisyon, Binance’i düzenlenmemiş bir uluslararası borsa olarak nitelendirdi.

SEC, dava dilekçesinde BNB, BUSD, SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS ve COTI’yi menkul kıymetler olarak nitelendirdi ve Binance.US’yi bunları ticarete açık hale getirmekle suçladı. Binance CEO’su CZ ise komisyonun yönelttiği suçlamaları “tüm sektöre yönelik bir saldırı” olarak nitelendirdi.

Haberin yayılmasıyla birlikte Solana (SOL) ve BNB fiyatı yaklaşık %10 düşerken, Cardano (ADA) fiyatı yaklaşık %8 düşüş kaydetti, Sandbox (SAND) fiyatı %7 düştü. 

Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin (BTC), fiyatının %5’ten fazla düşmesine yol açan büyük bir satış kaydetti. Ethereum (ETH) da yaklaşık %5 düştü. Coinglass verileri, son 24 saatte 116.000’den fazla işlemin tasfiye edildiğini gösteriyor. Toplam tasfiyenin değeri yaklaşık 32 milyon dolar olarak belirlendi. En büyük tek tasfiye, 9.94 milyon dolar değerinde kripto borsası Bitmex’te kaydedildi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Cardano Kurucusu ABD Kongresinde Kripto ve Blockchain'i Konuşmaya Davet Edildi

0xScope, ABD SEC’in kripto borsasına dava açmasından sonraki 1 saat içinde Binance’in rezerv varlıklarının yaklaşık 1,4 milyar dolarlık bir çıkış kaydettiğini bildirdi.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu