Shenzhen Sakinlerine 10 Milyon Yuan Dijital Para Dağıtacak - BTC MAGAZİN

Shenzhen Sakinlerine 10 Milyon Yuan Dijital Para Dağıtacak

Güney Çin’in Guangdong Eyaletindeki Shenzhen, merkezi Çin Halk Bankası (PBC) ile Cuma gününden itibaren; sakinlerine dijital para birimi biçiminde 10 milyon yuan (1.49 milyon dolar) dağıtacak. Yerel yönetim, uygulamanın tüketimi teşvik etmeyi amaçladığını ve düzenli bir dijital para birimi testi olduğunu söyledi.

Şanslı Çekiliş

Yerel yönetime göre, sakinlerin bedava dijital para almak üzere yarışmaya katılmaları için çevrimiçi bir şanslı çekiliş için önceden başvurmaları gerekiyor. Sanal “kırmızı paketler” olarak görülen para, bireyin dijital para cüzdanına 12 Ekim’de saat 18.00’den itibaren yatırılacak.

Her biri 200 yuan içeren toplam 50.000 adet “kırmızı paket” dağıtılacaktır. Kırmızı paketlerin kazananlarının, parayı talep etmek için bir dijital para birimi uygulamasını indirip kaydolması gerekiyor.

Yerel yönetim, parayı 12 Ekim-18 Ekim 18:00 arasında dijital para sistemine dönüşümünü tamamlayan, şehrin Luohu semtinde, 3,300’den fazla mağazada fatura toplamında herhangi bir eşik olmaksızın harcayabileceklerini söyledi.

PBC vali yardımcısı Fan Yifei, 24 Eylül’de bir ödeme ve uzlaştırma forumunda yaptığı açıklamada, Çin’in dijital para biriminin geliştirilmesinin umut verici ilk sonuçlara ulaştığını ve iç testlerden geçtiğini söyledi.

Fan ayrıca, Pazartesi günü Silos bankacılığı ve finans konferansında, şimdiye kadar dijital yuan kullanılarak 3,13 milyon işlemin işlendiğini açıkladı. Testlerde fatura ödemeleri, ulaşım ve devlet hizmetlerini kapsayan 6.700’den fazla dijital yuan kullanım durumu kaydedildi.

Çin, 2014 yılında dijital para birimi geliştirmeye başladı ve son yıllarda DECP araştırma ve geliştirme çalışmalarını hızlandırdı. Çin merkez bankasının dijital para birimi DC/EP projesi, Nisan ayında Kuzey Çin’in Hebei Eyaletinin Xiongan New Area, Doğu Çin’in Jiangsu Eyaletinden Suzhou, Güneybatı Çin’in Sichuan Eyaletinden Chengdu ve Guangdong’daki Shenzhen’de pilot testlere başladı.

Ticaret Bakanlığı Ağustos ayında, pilot uygulamanın; bu bölgelerden komşu şehirleri, yani Pekin-Tianjin-Hebei Bölgesi, Yangtze Nehri Deltası, Guangdong-HK-Makao Büyük Körfez Bölgesi ile Çin’in orta ve batı bölgelerini kapsayacak şekilde genişletileceğini duyurdu.

Dijital para birimi ayrıca Pekin’de yapılacak 2022 Kış Olimpiyat Oyunları ve Hebei Eyaletindeki Zhangjiakou için senaryolarda test edilecek.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu