Sim Kart Hackleyerek 5 Milyon Dolarlık Kripto Para Çaldı - BTC MAGAZİN

Sim Kart Hackleyerek 5 Milyon Dolarlık Kripto Para Çaldı

Bir üniversite öğrencisi, geçen yıl 5 milyon dolardan fazla kripto para çaldığı için 10 yıl hapis cezasına çarptırılacak.

Öğrenci, parayı yaklaşık 40 farklı insanın telefonunu hackleyerek çaldı.

Santa Clara İlçe Başsavcısı Erin West, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Joel Ortiz’in 2018 yılında işlediği suçu itiraf ettiğini duyurdu. Böylelikle Ortiz, SIM hackleme iddialarından suçlu bulundu. Ortiz’in bu suçtan mahkumiyet cezası alan ilk kişi olacağına inanılıyor.

Joel Ortiz ve tutuklamaya katılan ajanlar

SIM kart hackleme, birisinin telefon numarasını, cihazlarını çalmadan kontrol altına almaktır. Genellikle hücre sağlayıcılarını, kurbanın telefon numarasının hacker’ın sahibi olduğu veya kontrol ettiği bir SIM karta aktarması ile gerçekleştirilir.

Bu dolandırıcılık yöntemi birden fazla sıkıntıya yol açabilir, çünkü saldırgan telefonun sim kartına bir kez ulaştığında, sosyal medya, banka ve kripto para birimi cüzdanları dahil olmak üzere çeşitli hesaplara kolaylıkla erişebilir. Bilgisayar korsanının telefon numarasını kontrol etmesi nedeniyle iki faktörlü kimlik doğrulama bile etkili bir güvenlik yöntemi değildir.

Ortiz, geçen yıl Temmuz ayında, Los Angeles Uluslararası Havaalanında Avrupa’ya kaçmak üzereyken yakalandı. Ortiz sadece milyonlarca kripto para birimi çalmadı, aynı zamanda ele geçirdiği sosyal medya hesaplarını insan ticareti yapmak için dark web‘te satılığa çıkardı.

DA West milletvekili ve tutuklamaya katılan ajanlar mahkumiyetten dolayı mutlu ve bu gelişmenin diğer korsanlara mesaj olarak hizmet etmesini umuyorlar.

Ortiz davasında görev yapan Gizli Servis ajanı Samy Tarazi:

“Adaletin yerine getirildiğini düşünüyoruz. Ve umarım bu SIM hackerları topluluğuna güçlü bir mesajdır ”dedi.

Ortiz’in  14 Mart’ta hakimle yüzleşerek 10 yıl hapis cezası alması bekleniyor.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu