Stabil Coin Savaşları: Piyasanın Yeni Tetheri Kim Olacak ? - BTC MAGAZİN

Stabil Coin Savaşları: Piyasanın Yeni Tetheri Kim Olacak ?

Tether in  durdurulması için düğmeye basıldı mı?

ABD New York Başsavcılığı Bitfinex’i 850 milyon dolarlık kaybını karşılamak için Tether’in rezervlerini kullanmak ile suçladı. Bu haber piyasaya düşer düşmez şok etkisi yarattı. BTC fiyatını 500 $ kadar düşürdü. Halen yatırımcının kafasında düşüş devam edebilir endişesi piyasada hakim durumda.

Tether neden piyasa için çok önemli?

Tether piyasayı domine eden stabil coin olduğu için yeri diğer stabil coinler tarafından hemen doldurulamaz. Dünya üzerinde yüzlerce borsada Tether (USDT) ile çok sayıda parite mevcut. Sadece Binance kripto para borsasında 42 adet Tether (USDT) pairs bulunmaktadır. Dolayısı ile diğer stabil coinlerin borsalar tarafından kabul edilmesi zaman alacaktır. Aslında bu haber ile kripto borsalarının diğer stabil coinleri borsasına katması için zaman verilmiş olduğu düşünülebilir.

ABD hükümeti Tetherin büyümesini istiyor mu?

ABD hükümeti daha regüle edilebilir bir piyasa hedeflemekte olduğu için Tetheri yavaş veya hızlı şekilde piyasadan silmeye çalışabilir. Bunu yapmasının sebebi Tether transferlerinin yeterince kontrol edilebilir olmamasıdır. Mesela A kişisi yasa dışı olarak B kişisine Tether ile para gönderebilir. Bu durumu fark eden ABD hükümetinin Tether Blockchain’e müdahale ederek  işlemi  dondurması mümkün değildir. Bu durum regüle piyasada hükümetler için kabul edilemez.

Tetherin tahtını hangi stabil coin alabilir?

Kripto borsalarında trade yapan herkes düşüşlerde coinlerden çıkarak kar miktarını realize eder. Bunun için en çok kullanılan yöntem stabil coinlere çıkmaktır. Tether ilk stabil coin olduğu için piyasayı domine etmektedir.

Her dominasyon belli bir büyüklüğe ulaşınca dikkat çeker. Muhtemelen Tether görevini yaptı ve bir piyasa oluşturdu. Şimdi ikinci perdeye geçmiş olabiliriz. ABD hükümeti daha merkeziyetçi bir stabil coine ihtiyacını  PAX (Paxos Standart) ile aşabilir. İlk sebep PAX ‘ın ABD hükümeti tarafından kontrol edilebilir olmasıdır. İstenmeyen para transferi anında dondurulabilir. İkinci sebep ise New york eyaleti yetkilileri tarafından onaylı ve regüle olarak sınıflandırılmış olmasıdır. Zaten PAX stabil coini üreten firma New york Finansal Hizmetler bölümüdür. Paxos şirketi PAX için SEC’ten lisans ve onay  almıştır.Aslında regüle edilmiş bir stabil coindir.

Bir başka etken de PAX ‘ın  kara para aklama, kimlik ifşası; terörizm finansmanlığına karşı koruma sağladığı için  bankacılık sistemine uyumlu çalışabileceği düşünülmektedir. Bu sebepler önümüzdeki günlerde PAX stabil coinin parlayacağını gösterebilir.

Peki diğer stabil coinlerin şansı olabilir mi?

Gemini Dolar (GUSD) : Winklevoss kardeşlerin coinleri şeffalıktan dolayı piyasa tarafından kabul görmeye başlasa bile SEC tarafından onaylı değildir. Dezavantajı bir borsaya ait olan bir stabil coin olduğu için şaibe yaratabilir endişesi ile SEC onayı alamayabilir. Fakat ilerde piyasa dinamikleri içinde büyüyeceği tahmin edilebilir.

True USD (TUSD): Daha çok Bittrex ve Upbit borsalarının kullandığı stabil coindir. Fiyatı dalgalı hareketlerde 1.4 $ seviyesine kadar çıktığı için yatırımcı ve borsalar tarafından ilgisini kaybetti. Geleceğin stabil coini olması biraz zor görünüyor.

USDC: Circle şirketinin Bitmain önderliğinde yürüttükleri ERC -20 tabanlı USD stable coin projesidir. Poloniex borsası tarafından desteklenmektedir. Bu sebeple büyümesini sürdürebilse bile piyasayı domine edebilmesi çok zor.

Kripto piyasasında stabil coin savaşına doğru yol alıyor olabiliriz. Burada karar verici mekanizma muhtelen ABD hükümeti ve SEC’ten gelebilecek açıklamalar olabilir. Benim tahminim PAX ‘ın yaygınlaşıp piyasayı domine edeceği  yönündedir.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu