Tayland Bankası Tahvil İhracı İçin “Dünyanın İlk” Blockchain Platformunu Başlattı

  • Tayland Bankası, devlet tasarruf bonoları için dünyanın ilk Blockchain tabanlı platformunu başlattığını iddia ediyor.

Merkez bankası (Bank of Thailand), teknoloji devi IBM’in işbirliğiyle platforma 1.6 milyar dolar ihraç ettiğini açıkladı.

IBM Cloud’a dayanan Blockchain sistemi, ihraç sürecini 15 günden iki güne indirdi. Tayland Bankası, sürecin “operasyonel karmaşıklığı” ve toplam ihraç maliyetini azalttığını da iddia ediyor.

Platformun geliştirilmesi bir dizi hükümeti ve özel paydaşları içermektedir. Kamu Borç Yönetimi Ofisi, Tayland Menkul Kıymetler Deposu, Tayland Tahvil Piyasası Birliği merkez bankasıyla birlikte çalışıldı.

Projede yer alan finans kurumları arasında Bangkok Bank, Krungthai Bank, Kasikorn Bank ve Siam Commercial Bank bulunmaktadır. IBM, süreç boyunca teknoloji ve cloud ortağı olarak hareket etti.

IBM Tayland’ın genel müdürü Patama Chantaruck, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Tayland Bankası’nın devlet tasarruf bonosu projesindeki başarısı, Blockchain teknolojisinin işletmelerin çalışma şeklini nasıl yeniden tanımlayabileceğinin en son örneğidir.”

Tayland Bankası, Blockchain’i hem perakende hem de toptan yatırımcıları hedefleyen diğer tüm “devlet tahvillerine” genişletmeyi planlıyor.

Tahvil ihracı, ülkedeki ilk Blockchain tabanlı altyapı projesi değil. Tayland tarafından, 2019’da elektronik teminat mektuplarını işleyen (Blockchain tabanlı) bir platform başlatılmıştı.

Sistem, 22 banka ve 15 şirketin katılımıyla yaklaşık 300 milyon dolarlık teminat mektubu işlemektedir.

Tayland Gümrük Departmanı ayrıca Blockchain tabanlı küresel ticaret dijitalleştirme platformu olan TradeLens’i kullanıyor.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Microsoft Azure Blockchain Hizmetini Duyurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu