Twitter’ın Ardından Meta da İşten Çıkarmalar Gerçekleştirecek

Facebook’un ana şirketi Meta, bu hafta küresel işgücünü küçültmeyi planlıyor. Meta, diğer teknoloji devleri Twitter ve Google’ı takip ediyor ve personelde neredeyse %30-50’lik bir azalma olduğunu duyurdu. Geçen hafta Twitter, kazançlarındaki düşüş nedeniyle işgücünü %50 oranında azalttı.

The Wall Street Journal’ın haberine göre teknoloji devi Meta, son 18 yılda ilk kez bu hafta “büyük çaplı işten çıkarmalar” planladığını bildirdi. Meta’nın Eylül ayına kadar 87.000’den fazla çalışanı vardı. Toplam çalışanların büyük bir kısmı Metaverse bölümü Reality Labs’ta çalışıyor. Facebook’un ana şirketi de Metaverse bölümüne büyük yatırım yaptı.

Q3 2022 kazanç konferansı sırasında Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirket çalışanlarının “gelecek yıl boyunca sabit kalacağını veya küçüleceğini” söyledi. Meta, AI keşif motoru, reklamlar ve iş mesajlaşma platformları ve “metaverse” dahil olmak üzere üç ana alana odaklanmaya öncelik vermeyi planlıyor. Şirket, bu alanlara yoğun bir şekilde yatırım yapmaya devam edecek.

Meta, çoğu iş ilanının AI ve VR rolleriyle ilgili olduğu, meta veri deposu bölümü için hala aktif olarak işe alımlar gerçekleştiriyor. Ancak, yaklaşık 2,46 milyon Meta hissesine sahip olan Meta hissedarı Altimeter Capital, şirketten çalışan sayısını ve “metaverse” projelerine yaptığı yatırımları azaltmasını istedi.

Meta hisseleri bu yıl %73’ün üzerinde düştü. Ayrıca, net gelirde 9,2 milyar dolardan 4,4 milyar dolara %52’lik bir düşüş, hissedarlar arasında endişelere yol açtı. Metaverse bölümü, dönem için 3,7 milyar dolarlık işletme zararı bildirdi. Şirketin 26 Ekim’deki son kazanç raporunun ardından hisse fiyatları %30’un üzerinde düştü.

Ayı piyasasının ortasında metaverse ve NFT kullanıcılarının düşüşü Meta’nın sanal dünyası Horizon Worlds’ü de etkiledi. Ancak Zuckerberg, metaverse hakkındaki görüşü konusunda iyimser olmaya devam ediyor.

Elon Musk, Twitter Çalışanlarının %50’sini İşten Çıkardı

Elon Musk , gelirlerindeki büyük düşüş nedeniyle Twitter’ın iş gücünün yarısını işten çıkarmaya karar verdi. Musk, etkilenenlerin 3 aylık kıdem tazminatı alacağını söyledi. Daha sonra, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, şirketin boyutunu çok hızlı büyüttüğü için Twitter’dan özür diledi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kripto Para Borsası Coinbase İşe Alımları Yavaşlatacak

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu