USD Coin (USDC) Nedir? USD Coin (USDC) Geleceği ve Yorum 2022

USD Coin (USDC) Nedir?

USD Coin (USDC), ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoindir. Her USDC para birimi için, ABD Hazine bono rezerv hesabında 1 ABD doları saklanır.

USD Coin (USDC), stablecoin olarak bilinen bir kripto para birimidir. Bu dijital para birimi, Ethereum blok zincirinde çalışır ve ERC20’de doğrudan ABD dolarına sabitlenir. USD Coin’in kısaltması “USDC” dir. 1 USDC’yi her zaman 1,00$ ile değiştirebilirsiniz. Bu nedenle fiyat sabittir. USDC, 2018 yılında Circle şirketi tarafından kripto para borsalarında yayınlandı.

Amerika Doları’nın, USD Coin’e çevrilmesinde üç aşama vardır:

 1. Kullanıcı, kripto verenin banka hesabına ABD doları yatırır.
 2. Kripto mudileri, eşdeğer miktarda USD parası oluşturmak için bir USD akıllı sözleşmesi kullanır.
 3. Üretilen USDC’ler kullanıcılara gönderilir ve kullanılan ABD Doları rezervde tutulur.

Para Birimi; Ethereum (ETH), Stellar (XLM), Solana (SOL), Algorand (ALGO), TRON ve Hedera Hashgraph (HBAR) sistemlerinde çalışır. USDC parasının arkasında Merkez Birliği var. İttifak, Circle, Coinbase ve madencilik şirketi Bitmain’i içeriyor. Yetkililer, USDC’nin düzenlenmiş finansal kurumlar tarafından işletildiğini söyledi.

Stablecoin ilk olarak 2018’de piyasaya sürüldü. USDC geliştiricileri, nakitsiz işlemlerin çok daha yaygın olacağı bir finans dünyasını hedefliyor. Kripto ekosisteminin yüksek fiyat oynaklığına karşı koruma sağlamak için geliştirilen USDC, kurumların dijital varlıklar aracılığıyla ödeme kabul etmesi için de zemin hazırlıyor.

Merkezi olmayan finans ve oyun endüstrisi dahil olmak üzere birçok alanda yenilikçi çözümler sunulmaktadır.

Circle ve Coinbase arasındaki ortaklığa göre USDC, kripto para birimi yüzen kartını sona erdirmeyi planlıyor. Bu ortaklığın bir sonucu olarak, 26 Eylül 2018’de USD destekli stablecoin piyasaya sürüldü. USDC, Tether ( USDT) veya TrueUSD (TUSD) gibi USD destekli diğer kripto para birimlerine bir alternatiftir. USDC, internette ve halka açık blok zincirlerinde ABD dolarının kullanımını destekleyen bir hizmettir.

Ek olarak, USDC tokenlerinin verilmesi ve kullanımı ERC20 akıllı sözleşmesi tarafından gerçekleştirilir. USDC ile ilgili olarak Circle CEO’su Jeremy Allaire, “USDC, düşük maliyetler, yüksek güvenlik ve hız sunan küresel bir para birimidir. Bu, küresel olarak para gönderip alan ve dijital ödemeleri kabul eden müşteriler için büyük bir gelişmedir. “diye ilan etti.

Merkez Konsorsiyumu tarafından yönetilen, düzenlenmiş ve lisanslı şirketler tarafından yönetilen USDC, kullanmak isteyen kripto para ticaret platformlarının ve işletmelerin Müşterini Tanı / Kara Para Aklamayı Önleme sürecini takip eder.

USD Coin (USDC) Genel Bilgiler

 • Kurucusu: Circle şirketi tarafından kripto para borsalarında yayınlandı.
 • Kuruluş Yılı: 2018
 • Blok ZinciriEthereum
 • Toplam Arzı: 49,802,554,699
 • Dolaşımdaki Arzı: 49,802,000,000
 • Piyasa Değeri: ₺ 771.086.879.909,19
 • En Düşük Fiyat: ₺ 15,28
 • En Yüksek Fiyat: ₺ 36,37
 • Proje Amacı: USDC, kripto cüzdanınızdan borsalara, işletmelere ve diğer herkese dünya çapında dolar gönderebilmek için tasarlanmıştır.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   DeFi Flash Loan (Flaş Kredi) Nedir? Ani Kredi ile Arbitraj Yapılır mı?

USD Coin (USDC) Yorum

USDC Coin ile ilgili yapılan yorumlar dikkate alındığında firmaların özellikle USDC Coin’i beğendiği biliniyor. Analistler ve yatırımcılar, USDC Con’un işletmeler arasında bir ödeme şekli olarak kullanılabileceğini öne sürüyorlar. Bu kapsamda elektronik para transferleri ile dolar değerinde ödeme yapmak mümkündür. Değeri dolara sabitlendiğinden kripto yatırımcıları için güvenli bir liman.

Circle ve Coinbase gibi büyük şirketler tarafından desteklenen USDC, bu özellikle parlak bir gelecek gösteriyor. USDC ayrıca düzenleyiciler tarafından onaylanmış bir sabit paradır. Piyasa oynaklığına maruz kalmak istemiyorsanız USDC satın alabilirsiniz. Öte yandan USDC’yi BTC ve ETH gibi diğer kripto para birimlerini satın almak için de kullanabilirsiniz. USDC için güvenilir bir kripto para birimi olduğunu söyleyebiliriz. Kripto piyasasında kendinize güvenli bir bölge oluşturmak istiyorsanız her zaman USDC gibi stabil coinleri tercih edebilirsiniz.

USD Coin, piyasa faaliyetlerinden etkilenmeyen mevcut varlıkların değerini koruyan dijital bir para birimidir. Bu nedenle değeri de sabittir. USD Coin’in değeri aniden değişmez.

Ayrıca tasarımı gereği USDC açık kaynak kodludur ve şeffaf bir üyelik sistemine sahiptir. Bu üyelik sistemi ile diğer finans kuruluşları da farklı koşulların sağlanması kaydıyla USD para basabilmektedir. Bu, USDC’in arkasında büyüyebilen ve gelişebilen bir ekosistem yaratır.

USD Coin (USDC) Geleceği

USDC Coin’in geleceğini tartışan analistler, doğru yolda olduğunu söylüyorlar. Piyasa oynaklığından etkilenmeyen stablecoin’lerin yine de düşük riskli işlemler için tercih edilebileceğini açıklıyorlar. Dolar yerine USDC Coin ile kripto almayı tercih eden yatırımcı kitlesinin arttığını söylüyorlar.

USD Coin, resmiyet kazanmasından kısa bir süre sonra çeşitli borsalarda kabul gördü. Bugün yurtiçi borsada işlem yapamasanız da, yabancı borsa size açıktır. Tabii borsaların USDC’i kabul etmesi olumlu bir detay ve değerinin her geçen gün artacağını gösteriyor. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

USD Coin (USDC) Nereden ve Nasıl Alınır?

USD Coin (USDC)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu