Uzmanlardan Avrupa’nın Spot Bitcoin ETF İddiasına Yanıt

Sosyal medya ve kripto medya kanallarının ‘Avrupa’nın ilk spot Bitcoin ETF’ini başlattığı’ iddiası sektör uzmanları tarafından eleştirildi. Tanınmış uzmanlar, Avrupa Birliği’nin yasalara aykırı olan bu iddiayı cevapladı.

Kripto para alanında tanınmış bir isim olan Patrick Hansen, Avrupa Birliği’nin düzenleyici yönergelerinin Bitcoin veya altın gibi tek varlıklar için ETF kullanımını yasakladığını açıkladı. Hansen, ürünün kayıtlı olduğu Guernsey’in AB üyesi olmadığını da vurguladı. Bunun yerine Hansen, Bitcoin ETP’lerinin (Borsada İşlem Gören Ürünler) birkaç yıldır AB’de var olduğunu belirtti. Bu ETP’ler, borç senetleri olarak yapılandırılmıştır ve Bitcoin’in performansını yansıtmaktadır.

ETF uzmanı James Seyffart, Avrupa’da zaten birçok spot Bitcoin ETP’sinin bulunduğuna dikkat çekti. Duyuruyu sadece bir “düzenleyici arbitraj türü teknik ayrıntı” olarak nitelendirdi ve bunu “ilk Avrupa spot bitcoin ETF’i” olarak etiketlemenin yanıltıcı olduğunu belirtti. Açıklık için, ETF (Borsada İşlem Gören Fon), genellikle birden çok varlık içeren ve borsalarda işlem gören bir yatırım fonudur. Diğer yandan, ETP hem ETF’leri içeren hem de tek varlıkları temsil edebilen daha kapsayıcı bir terimdir.

VanEck’in dijital varlık girişimlerini yöneten Gabor Gurbacs, Avrupa ETF’leri ile ETP’leri arasındaki farkı daha da belirginleştirdi. Avrupa’da ETF olarak etiketlenmiş herhangi bir ürünün çeşitli olması gerektiğini, bu nedenle bir “spot Bitcoin ETF”inin var olamayacağını doğruladı. Gurbacs, VanEck’teki deneyimiyle ekibinin Avrupa’da fiziksel bir Bitcoin ETP’sini başlatmada önemli bir rol oynadığını da paylaştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Eleştirmeni Peter Schiff, BTC'nin Yükseleceğini Kabul Etti

Hem makalenin hem de tweetin yanıltıcı doğasını eleştirdi ve bir Guernsey kayıtlı ürünün gerekli kayıt olmadan Avrupa’da dağıtılamayacağını açıkladı. “ETF” terimi üzerindeki AB’nin duruşunu daha da netleştirdi ve çeşitlendirilmemiş ürünler için kullanılamayacağını vurguladı.

Gurbacs, Guernsey’in bir AB üyesi olmadığını, ancak Birleşik Krallık’a bağlı özerk bir bölge olduğunu da belirtti. Avrupa, bazı egzotik altcoin ürünleri de dahil olmak üzere bir dizi kripto ETF’ini zaten gördü, ancak ABD 2021 sonlarında vadeli işlem tabanlı ürünleri onaylamasına rağmen henüz bir spot Bitcoin ETF başlatmadı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu