Volatilite Düşüşü Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkileyebilir?

Kripto para piyasalarında yaşanan genel durgunluk, regülasyon saldırılarının bir sonraki aşamasından kaynaklanıyor. Ancak, Bitcoin (BTC) ve ana altcoin’lerin 2023’ün üçüncü çeyreğindeki performansını etkileyen anahtar faktör, eşi görülmemiş düşük volatilite oldu.

Bitcoin’de (BTC) Tarihi Volatilite Düşüklüğü

30 günlük tahmini Bitcoin (BTC) volatilitesi – günlük getirilerin standart sapması – Bitcoin (BTC) ağının başlangıcından bu yana en düşük seviyelere düştü. Son 30 günde bu gösterge %0,77’ye geriledi. Buy Bitcoin Worldwide projesinin takipçisine göre, bu kripto para için tarihi bir dip seviye.

Önceki en düşük seviye 2020’nin Temmuz ayında %1,5’un altında kaydedildi. 60 günlük tahmini Bitcoin (BTC) volatilite grafiği için, son yerel dip 2023’ün Ocak ayında %1,37’nin altında görüldü. Şu anda bu gösterge %1,77’de bulunuyor. Ethereum (ETH) için, 30 ve 60 günlük tahmini volatilite göstergeleri tarihi düşük seviyelerde ve azalmaya devam ediyor.

“Dijital Gümüş” ve 11. en büyük kripto para birimi olan Litecoin (LTC), 2016’da şu anki volatilite göstergelerinden iki ila üç kat daha az volatiliteye sahipti.

XRP, %75’lik etkileyici bir rallinin ardından benzersiz bir volatilite düşüşü yaşadı.

Piyasada Dalgalanma Mı Geliyor?

K33 Research (eski adıyla Arcane) uzmanlarının hesaplamalarına göre, Bitcoin’in (BTC) beş günlük volatilitesi şaşırtıcı bir şekilde altın (XAU) ile NASDAQ ve S&P 500 endekslerinden daha düşük bir seviyeye indi. Bu kadar kısa bir süre zarfında, mevcut düşüş 2020’nin Kara Cuma’sından bu yana üçüncü en büyük düşüş.

Analistler ayrıca, bu tür etkileyici volatilite düşüşlerinin ardından genellikle piyasa dalgalanmalarının yaşandığını belirtti. Bu nedenle, hem boğalar hem de ayılar yaklaşan hızlı hareketlere hazırlıklı olmalı. Bu arada, Bitcoin (BTC) kritik 30.000 dolar seviyesini korumakta bir kez daha başarısız oldu. Yazım zamanı itibarıyla, önemli spot borsalarda 29.249 dolardan işlem görüyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   14 Şubat 2023 Kripto Piyasası; Bitcoin Yükseliyor!

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu