Worldcoin Nedir? Bir Günde Milyonlarca Kullanıcıya Ulaşan Worldcoin Furyası Geçti mi?

Worldcoin, son dönemin en popüler kripto paralarından biri olarak öne çıkıyor. Peki, Worldcoin nedir ve neden bu kadar çok ilgi görüyor? Bu makalede, bir günde milyonlarca kullanıcıya nasıl ulaştığını ve popülerliğinin sürüp sürmediğini derinlemesine inceliyoruz. Worldcoin hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

Yapay zeka, özellikle OpenAI öncülüğünde büyüme ivmesini artırdı. Artık birçok dijital sektör yapay zekanın gücünden faydalanarak iş yükünü azaltıyor ve zaman tasarrufu sağlıyor. Bununla birlikte gelen şeylerden bazıları da tehlikeler ve zorluklar oldu. OpenAI’ın CEO’su Sam Altman, 24 Temmuz 2023’te benzersiz bir kimlik belirleme yöntemi sunan yeni kripto para Worldcoin’i piyasaya sürerek dolandırıcılık risklerinin önüne geçmeye çalıştı. Worldcoin ilk günlerinde tüm dünyanın gözünü üzerine topladı.

Worldcoin temelde göz taraması sayesinde işlem yapanın robot veya yapay zeka değil de insan olduğunu belirlemeyi amaçlayan bir proje. Şimdi daha yakından izleyerek ne olduğunu ve neden popülarite kazandığını anlayalım.

Worldcoin Nedir?

Worldcoin Nedir?

Yapay zeka sektöründeki problemlere yine en gerçekçi çözümleri yine blok zinciri teknolojisi getiriyor. Worldcoin, benzersiz tanımlama için iris taramalarını kullanarak açık kaynaklı protokolde blok zinciri, yapay zeka ve kripto para teknolojilerini birleştirmiştir.

OpenAI tarafından piyasaya sürülmesine karşın merkeziyetsiz bir kripto para olan Worldcoin’de kararlar kullanıcılar tarafından alınır. İki yıldan uzun süredir geliştirilen projenin amacı Benzersiz Dünya Kimliği aracılığıyla dünyadaki gelir eşitsizliğinin önüne geçmek.

World ID isimli proje, söz konusu kişinin bir insan olduğunu, bot veya yapay zeka olmadığını kanıtlamak için kullanılıyor. Proje üç başlık altında değerlendiriliyor:

  • Worldcoin tokenlar aracılığıyla küresel, benimsenmiş bir para birimi olmak,
  • Küresel olarak benimsenmiş bir dijital kimlik olmak,
  • Geleneksel varlıklar ve kripto paralar kullanarak değer transfer etmek, ödeme yapmak ve harcama yapmak.

Worldcoin Nasıl Çalışır?

Worldcoin Nasıl Çalışır?

Worldcoin’in whitepaper’ında projenin ekonomik duruma veya ülkeye bakmadan herkes için küresel bir ekonominin yaratılmasına yardımcı olmayı amaçladığı yazmaktadır. Bu, eşler arası ödeme aracı olması için oluşturulan Bitcoin veya merkeziyetsiz uygulamalar için akıllı sözleşme platformu olarak oluşturulan Ethereum’dan farklıdır.

Worldcoin’in dünyanın çeşitli yerlerde kurduğu merkezlerde Orb isimli küre şeklinde bir cihazı var. Worldcoin’den faydalanmak isteyen herkes, sadece bir kez kaydolduğunu kanıtlamak için bu cihazla iris (göz) taraması yaptırmalı. Bu aynı zamanda insan olduğumuzun da bir kanıtı.

İris, tıpkı parmak izi gibi dünyadaki herkeste farklıdır. Kişilerin benzersiz tanımlayıcısı olması için Orb tarafından taranan iris yapısı, özel bir tanımlayıcı kod oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu kod oluşturulduğunda, değiştirilmemesi veya kopyalanmaması için Worldcoin merkeziyetsiz blok zincirine kaydedilir. Kaydın ardından tarama anonimleştirilir ve sahibin kimliği takip edilemez.

Worldcoin’in merkeziyetsiz olması ve Orb’un biyometrik verileri saklamaması, verilerimizin bir dereceye kadar güvende olduğu anlamına gelir. Ancak Orb, tarama yaptıran kişileri tanımlamak için IrishHash isimli bir sayıyı kayıtlı tutar. Kişiler dijital pasaportunu veya World ID’sini almak için IrisHash’leriyle kripto cüzdanı oluştururlar. Dünyada güncel olarak işlem gören 97 adet Orb konumu vardır.

Worldcoin’e Nasıl Kaydolunur? Worldcoin Airdrop

Worldcoin'e Nasıl Kaydolunur? Worldcoin Airdrop

Eğer Worldcoin’e kaydolarak bu dijital sistemden faydalanmak istiyorsanız izlemeniz gereken birkaç adım var:

  1. World App’i indirin. WalletConnect gibi cüzdanlar aracılığıyla Worldcoin hesabı oluşturmak basittir.
  2. World ID’ye kaydolun. World App’i World ID’ye kaydolmadan da kullanabilirsiniz, ancak eğer Worldcoin airdrop’undan faydalanmak ve tüm Worldcoin özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız bir Worldcoin Operatör Merkezini ziyaret ederek Orb ile iris taraması yapmalısınız. Türkiye’de güncel olarak bir Orb konumu yoktur.
  3. Iris taraması ile kimliğini doğrulayanlar, airdrop’larını almak için World App’te tanımlanan World ID’lerini kullanabilirler.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Metaverse'te NFT'lerin Önemi

Kullanıcı Gizliliği Endişeleri

Kullanıcı Gizliliği Endişeleri

Worldcoin büyük yankı uyandıran bir proje olsa da hem anonimliğe önem verenlerden hem de kanun koyuculardan tepki alarak endişelere sebep oldu. Worldcoin, hüküm ve koşullar metninde, kullanıcıların tüm verilerini yönetme konusunda izin alıyor.

Proje her ne kadar biyometrik verileri şifreleyerek sakladığı veya sildiği konusunda taahhüt verse de kullanıcıların Iris verilerinin istismar edilebileceği, çalınabileceği, alınıp satılabileceği endişeleri mevcut.

Veri Güvenliği Problemleri

Worldcoin’in iris verilerini şifreleyip saklamasına rağmen, bazı güvenlik açıkları ve veri sızıntıları yaşandı. Örneğin operatör cihazlarından verilere erişim sağlayan siber saldırılar oldu. Bu endişeler güven problemlerine yol açtı.

Gelecek Vizyonu Belirsiz

Mevcut şartlarda Worldcoin’in uzun vadeli kararlı bir modele sahip olup olmadığı belirsiz. Promosyonların bitmesiyle ilgi kaybı yaşanıyor. Daha şeffaf ve katılımcı bir yönetim gerekiyor.

Worldcoin Çeşitli Ülkelerde Nasıl Kabul Gördü?

Worldcoin Çeşitli Ülkelerde Nasıl Kabul Gördü?

Worldcoin’i farklı ülkelerdeki kabulü çeşitlilik gösteriyor. Proje başladığında Kenya’da oldukça ilgi görmüş, ancak daha sonra gizlilik ve veri koruma endişeleri nedeniyle faaliyetleri askıya alınmıştı. ABD’de ise Worldcoin (WLD) token hiç satışa sunulmamıştı. Fransa veri koruma kurumu Worldcoin hakkında soruşturma başlattı. Almanya veri koruma düzenleyicisi de uyarıda bulundu. Bazı ülkelerde Worldcoin (WLD) tokena yönelik ticareti de yasaklandı. Bununla birlikte bazı Asya ve Avrupa ülkelerinde Worldcoin’e olan ilgi canlılığını koruyor.

Düşüşe Geçen Popülaritesi

Düşüşe Geçen Popülaritesi

Worldcoin’in ilk popülaritesi, promosyonlar ve airdrop etkinlikleri sayesindeydi. Ancak daha sonra gizlilik endişeleri, yasaklamalar ve promosyonların sona ermesiyle birlikte projeye olan ilgi azaldı. Worldcoin’in kullanıcı sayısı ve WLD token fiyatı düşüşe geçti. Projenin geleceği ve yaygın kabul görüp göreceği konusunda şüpheler artmaya başladı.

Worldcoin’in Geleceği

Worldcoin'in Geleceği

Worldcoin, kripto para dünyasına yeni bir endüstri ve soluk getirdi. Daha önce birçok dijital kimlik protokolü piyasaya sürülmüş olsa da Iris tarama gibi fiziksel ve yekpare bir teknolojiyle karşılaşılmamıştı. Token airdrop etkinliği sayesinde Worldcoin, piyasaya sürüldüğü günü takip eden günlerde milyonlarca kullanıcıya ve yüz metrelerce Orb sırası bekleyen gönüllü kişiye sahip oldu. Su durulmuş olsa da Worldcoin hala genişleyerek daha fazla küresel kullanıcının kimlik doğrulaması yapmak için iris tarama teknolojisine güvenmesini bekliyor.

OpenAI’ın yapay zeka teknolojisinde en ön saflarda yer aldığını düşünürsek Worldcoin için de kripto endüstrisinde yer edinebileceğini düşünmek mümkün. Ancak bu uygulamanın birçok hukuki süreçle karşı karşıya kalacağı, birçok hükümet tarafından kısmen veya tamamen yasaklanacağı de belli. Görünen köy kılavuz istemiyor, bu yüzden Worldcoin (WLD) yatırımı yapmadan önce tüm şartları iyi değerlendirmek gerekiyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu