Federal Rezerv’den Faiz Artırımı Sinyali: Bitcoin’i Ne Bekliyor?

ABD Federal Rezerv Başkanı Christopher Waller, Salı günkü röportajında yakın zamandaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz artırımına yönelebileceklerinin sinyalini verdi. Waller, son dönemin ekonomik göstergelerinin Fed’e faiz politikalarını gözden geçirme konusunda biraz esneklik sağlayabileceğini ifade etti.

Yakın Zamanda Faiz İndirimi Bekleniyor Mu?

Waller’ın bu söylemi, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole’deki konuşmasında ABD’nin merkez bankasının gerektiğinde faiz oranlarını artırmaya hazır olduğuna dair yaptığı vurgunun ardından geldi. Bununla birlikte, Federal Rezerv Bankası Philadelphia Başkanı Patrick Harker, 2024’te faiz oranlarının düşürme ihtimalinin üzerinde durdu. CNBC ile yaptığı röportajında şöyle dedi:

“Son dönemdeki ekonomik gelişmeler bize daha dikkatli adımlar atmamız için alan sağlıyor. Kısa vadede ani bir hareket yapmamızı gerektiren bir durum yok, bu nedenle bekleyip, gelişmeleri izleyebiliriz.”

Waller’ın bu açıklamaları, Bitcoin değerinde bir gerilemeyle beraber, S&P 500 Endeksi’nin piyasa açılışında hafif bir kayıp yaşamasına yol açtı.

ABD Ekonomisindeki Dalgalanma, Bitcoin’e Nasıl Yansır?

19-20 Eylül 2023’teki FOMC toplantısının, bu yılın geri kalan toplantıları için yön belirleyici olması bekleniyor. Bu bağlamda, Bitcoin‘in yakın zamandaki faiz kararlarına verdiği tepkinin, Waller’ın ekonomik verilere dayalı dikkatli karar alma vurgusuna göre önemli bir etkisi olabilir.

Bu durum, Federal Rezerv yetkililerinin mevcut faiz politikasını sürdürme eğiliminde olabileceğini de gösteriyor. Şu an için CME FedWatch’a göre, yaklaşmakta olan toplantıda faiz artırımı olasılığına yönelik katılımcı güveni %95 seviyesinde bulunuyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Dünyanın En Büyük Sinema Zinciri Bitcoin Kabul Edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu