Wrapped Bitcoin 1.000.000.000 Doları Aştı

  • Rakamlarla DeFi: Uniswap, Aave ve MakerDAO 6 milyar dolara yaklaşırken ETH ağında ki (wrapped) Bitcoin 1 milyar doları aştı.

Skew verilerine göre, dünyanın en büyük kripto para biriminin en popüler ERC20 versiyonu olan wrapped Bitcoin (WBTC), toplam değeri 1 milyar doları aşarak büyük bir dönüm noktasına ulaştı.

Ethereum, Nasıl Bitcoin’in Layer 2 Çözümü Haline Geldi?

Ocak 2019’da piyasaya sürülmesinin ardından, WBTC bir yıldan uzun süredir çoğunlukla radar altında.

Btcmagazin tarafından daha önce bildirildiği üzere, kapasite açısından Lightning Network’ü (LN) gölgede bıraktı ve böylece Mayıs ayında Ethereum, Bitcoin’in en büyük “layer 2” ağı haline geldi. O zamanlar, sadece 11,2 milyon dolar değerinde kilitli BTC’ye sahipti.

Son birkaç ayda, wrapped Bitcoin üstel büyüme yaşadı ve WBTC şu anda dokuz haneye ulaştı. Skew tarafından belirtildiği gibi, protokolün 1 milyon dolardan, 1 milyar dolara çıkması sadece üç ay sürdü.

WBTC DAO tarafından kontrol edilen Wrapped Bitcoin’in temel amacı, Ethereum blok zincirine daha fazla likidite getirmektir.

Bu sayede, Bitcoinciler, turuncu paralarını (BTC’lerini) Ethereum ağına geçirerek DeFi sektörüne katılabilirler.

Kilitli Değer 11,1 Milyar Dolar

DeFi Pulse‘a göre, genel olarak, tüm merkezi olmayan finans protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL) şimdi 11,1 milyar doları aştı.

Analitik firması IntoTheBlock, otomatik piyasa yapıcı Uniswap, borç verme protokolü Aave ve Dai destekli kredi platformu MakerDAO’nun; TVL’nin (kilitlenen toplam değerin) yüzde 50’den fazlasını oluşturduğunu tahmin ediyor.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Bizi twitter, telegram, instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar (Hayır)

Cevap bırakın