Yatırımcılar Bitcoin ve Ethereum’larını Borsalardan Çekiyor, Piyasa Nasıl Etkilenir?

Kripto para birimlerinin borsalardan büyük göçü devam ediyor: yatırımcılar, borsalar ve kullanıcıları arasında ortaya çıkan güven krizi nedeniyle ticaret platformlarındaki pozisyonlarının çoğunu hızla kapatıyor ve fonlarını soğuk depoya veya sıcak cüzdanlara aktarıyor.

Kripto para birimi borsaları, FTX’in çöküşünden sonra gerçek bir krizle karşı karşıya kaldı: yatırımcılar varlıklarını korumanın yollarını ararken, benzeri görülmemiş hacimlerde Bitcoin, Ethereum ve diğer üst düzey kripto para birimleri merkezi ticaret platformlarından ayrılıyor. Eğilim, piyasada yıl sonuna kadar devam edebilir.

Yatırımcılar Bitcoin ve Ethereum'larını Borsalardan Çekiyor, Piyasa Nasıl Etkilenir? 2
Kaynak: Glassnode

Zincir içi verilere göre, 3,4 milyar dolar değerinde yaklaşık 200.000 BTC ve 1 milyondan fazla ETH, çeşitli merkezi kripto para ticaret platformlarından ayrıldı, bu da onu 2021’den bu yana CEX’lerden en büyük fon göçü yapıyor.

İlk olarak, borsalardaki azalan varlık miktarı, genellikle piyasadaki açık pozisyondaki düşüş eğilimi ve genel satış baskısı ile ilişkilidir. Yatırımcılar fonlarını açık piyasadan uzaklaştırdıklarında, fonlarını borsa cüzdanlarında saklayan yatırımcılara kıyasla daha uzun süre ellerinde tutma eğilimindedirler.

Piyasa Nasıl Etkilenir?

Eğilim devam ederse, Kasım ayında tanık olduğumuz satış baskısı oynaklıkla birlikte düşecek. Borsalardan fon çıkışı genellikle, piyasanın genel olarak toparlanmasından hemen önce gelen bir birikim aşamasının habercisidir.

Makroekonomik sektördeki depresyona rağmen, tradfi piyasalarındaki ralli olmasa bile kripto para piyasasının toparlanması hala mümkün. Bununla birlikte, tahminlerde bulunmak ve zaman çerçeveleri belirlemek, özellikle yıl sonuna kadar zor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Madenciler Borsalara Rekor Miktarda Bitcoin Gönderdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu