Zcash (ZEC) Nedir? Zcash (ZEC) Geleceği ve Yorum 2022

Zcash (ZEC) Nedir?

Zcash, 2016 yılında bir grup bilim insanının Bitcoin’e benzer ancak bazı ekstra özelliklere sahip bir kripto para birimi oluşturmaya karar vermesiyle ortaya çıktı. Kullanıcılar için geliştirilmiş güvenlik ve anonimlik ile Bitcoin blok zincirinin bir çatalını geliştirdiler. Bilim adamları ilk olarak Zerocoin’i icat etti, ilk çıkışından kısa bir süre sonra Zerocash oldu. Son olarak, kripto para biriminin adı ZCash olarak değiştirildi. ZEC, kullanıcılara Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinden daha fazla gizlilik sağlamak için kriptografi kullanmayı amaçlayan bir kripto para birimidir. ZEC, Bitcoin kod tabanına dayanmaktadır. Toplam 21 milyon adet sabit arz gibi birçok benzerliği var.

ZEC, işlemleri korumak için sıfır bilgi kanıtlarını (ZKP) kullanan, işlemin içeriğini özel hale getiren, hatta halka açık bir blok zincirinde bile blok zinciri tabanlı, gizlilik odaklı bir ödeme ağıdır. Zerocash protokolünden doğan ZEC, 2016 yılında Bitcoin blok zincirinden çatallandı. Yerel tokeni ZEC, token kısaltması için ZEC kullanır.

ZKP’ler, 1980 yılına dayanan kriptografik tekniklerin bir ürünüdür. İki tarafın, bu bilgilerle ilgili herhangi bir temel veriyi paylaşmadan bilgileri birbirleriyle doğrulamasını sağlar. Örneğin, gerçek doğum tarihinizi (veya ehliyet gibi bazı kimliklerin içerebileceği diğer alakasız bilgileri) açıklamak zorunda kalmadan 21 yaşından büyük olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Bu kriptografik yenilik, esasen korumalı ZEC işlemlerinin blok zincirinde tamamen şifrelenmesine ve aynı zamanda işlemin ağ konsensüsü tarafından geçerli olarak doğrulanmasına izin verir.

Bir tüccar bir şehre para gönderirse, gözlemciler nereye gittiğini bilemezler. Bir satıcı diğerine işlem gönderirse, işlem tamamen meraklı gözlerden korunur ve piyasadaki en güvenli ve özel seçeneklerden birini sunar.

ZEC projesinin amacı temelde mahremiyet sağlamaktır. Proje verimli, güvenli ve anonim olacak şekilde tasarlanmıştır. ZCash’in arkasındaki geliştiriciler, yasal gerekliliklere uyumu da teşvik ediyor. Ek olarak, ZEC kullanırken tam şeffaflığı seçebilirsiniz, bu durumda şeffaflığı transferleri işlerken Bitcoin’e benzer. Piyasadaki en önde gelen gizlilik odaklı kripto para birimlerinden biri olan Zcash (ZEC), kullanıcılara işlem yaparken isteğe bağlı anonimlik sağlamak için kriptografideki ilerlemelerden yararlanır. ZEC, sağlam bilime dayalı, gizliliği koruyan bir kripto para birimidir. ZEC ile insanlar düşük ücretlerle verimli ve güvenli bir şekilde işlem yapabilirler. Proje, bireylerin işlem gizliliğini sağlarken denetim veya mevzuata uygunluk amaçlarıyla adres ve işlem bilgilerini seçici olarak paylaşmalarına olanak tanır.

Zcash’ten önce, kripto para birimleri öncelikle Bitcoin (BTC) gibi “takma ad” olarak tasarlandı, yani kaç kullanıcının işlem yaptığı, para gönderdikleri adresler ve para aldıkları adresler hakkındaki veriler hala blok zincirinde kaydediliyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Maple (MPL) Nedir? Maple (MPL) Geleceği ve Yorum 2022

2016 yılında piyasaya sürülen ZEC, blok zincirinde depolanan işlem ve adres verilerini şifrelemek için tasarlanmış “korumalı adresler” sağlayarak daha yüksek düzeyde gizlilik sağlar.

2016’daki çatalından bu yana ZEC, sunduğu temel hizmetleri yinelemeye ve genişletmeye devam etti. Son yıllardaki önemli gelişmelerden bazıları, ZKP’lerin “güvenilmeyen özyinelemeli” bir versiyonu olan Halo’nun piyasaya sürülmesi, tamamen işlevsel, korumalı ve açık kaynaklı ilk ZEC cüzdanının 2020’de piyasaya sürülmesi ve Heartwood’un bir kez daha Shielded Coinbase ve FlyClient desteği eklemesini içeriyor. 2020’de. Ağ güncellemeleri etkinleştirildi.

Zcash (ZEC) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Zooko Wilcox
  • Kuruluş Yılı: 28 Ekim 2016
  • Blok ZinciriBlockchain
  • Toplam Arzı: 21,000,000
  • Dolaşımdaki Arzı: 14,586,893
  • Piyasa Değeri: ₺ 18.924.831.580,06
  • En Düşük Fiyat: ₺ 1199,82
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 5202,35
  • Proje Amacı: ZCash projesinin amacı temelde mahremiyet sağlamaktır. Proje verimli, güvenli ve anonim olacak şekilde tasarlanmıştır. ZCash’in arkasındaki geliştiriciler, yasal gerekliliklere uyumu da teşvik ediyor.

Zcash (ZEC) Geleceği

Zcash’in Halo ve Halo 2 yükseltmeleri, gizlilik token’ının en önemli eleştirilerinden bazılarını ele almak için en iyi şansı sunuyor. Ancak, özel kripto para birimlerinin borsalar tarafından listeden çıkarılma olasılığı azalmış gibi görünmüyor. Ancak, konu gizlilik coinleri olduğunda ve Dash gibi önceki rakipler tokenleri ve korumaları neredeyse tamamen terk etti, Zcash kesinlikle en iyi gizlilik token’larından bahsediyor ve bunu yapmaya devam edecek.

ZEC Coin Comment 2022 verileri, özellikle uzun vadeli yatırımlarda başarılı bir alternatif olarak şekilleniyor. Piyasada çok konuşulan coinler arasında öne çıkan coin için yetkililerin desteğinin çok önemli olacağına da işaret ediyor. Tahmin senaryolarının yürütülmesinde beklenen sayılar kolayca görülür.

Yatırımcılar, özellikle piyasa değişimlerini ve kırılmaları izleyerek sağlıklı bir getiri oranı yakalayabilirler. Önümüzdeki günler hala belirsiz.

Zcash (ZEC) Yorum

Lansmanından bu yana Zcash, mahremiyete odaklanması sayesinde büyük karlar elde etti. Birçok kripto para birimi, özellikle gizlilik açısından kâr elde etmek için mücadele ederken, Zcash’in Monero’dan (XMR) ayrılması birçok acemi yatırımcının yüzünü güldürdü.

Zcash (ZEC) Nereden ve Nasıl Alınır?

Zcash (ZEC)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu