Bitcoin Gold (BTG) Nedir? Bitcoin Gold (BTG) Geleceği ve Yorum 2022

Bitcoin Gold (BTG) Nedir?

Bitcoin Gold (BTG), orijinal kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) ikinci bir hard fork geçirmesinden sonra oluşturulan bir varlıktır. Blockchain ağındaki çatallanma olaylarından sonra yeni kripto para birimleri ortaya çıkabilir. BTG geliştiricileri, yeni kripto para biriminin Bitcoin’den çok daha merkezi olmadığını ve gelişmiş bir değer olarak hareket ettiğini iddia ediyor.

Bitcoin Gold (BTG), Bitcoin’e (BTC) kullanıcı dostu bir alternatiftir. BTG ağı, Bitcoin blok zincirinin güvenlik ve dayanıklılık özelliklerini tek bir platformda birleştirmeyi ve onu daha da iyi hale getirmeyi amaçlıyor. Blockchain teknolojisi ile oluşturulan kripto paranın temel felsefesi, statik yapıyı reddederek dinamik ve yenilikçi bir yaklaşım benimsemektedir.

BTG ekibi, Bitcoin ile rekabet edebilecek ve blok zinciri teknolojisinin yeteneklerinden güç alan yeni bir ağ geliştirmek istiyor. Ekip, bunun kripto para birimi ekosisteminin sürekli gelişimine katkıda bulunacağına inanıyor. Bitcoin Gold ağı içerisinde, Bitcoin’in hash gücü gibi kaynak dışı yenilikçi yöntemlerden yararlanmayı amaçlar. Ayrıca ekip, merkezi olmayan uygulamaların (dApps) geliştiricilerini de unutmamakta ve gelecekte onları merkezi olmayan finansal ekosisteme dahil etmeyi hedeflemektedir.

Bitcoin Gold Project’in kendi web sitesinde yer alan bilgilere göre BTG, Bitcoin’in temellerini kullanan başka bir kripto para birimi olarak tanımlanıyor. BTG, BTC ile aynı madencilik faaliyetlerine de tabidir. Ancak BTC ağında kullanılan ASIC’ler değil, GPU’lar aracılığıyla yapılan BTG madenciliği oldukça yüksek bir zorluğa sahiptir. Bilindiği gibi ASIC’ler, BTC ağına benzer durumlar için tasarlanmış özel hash gücü üreten karmaşık makinelerdir. GPU ise bir grafik işlemcisi olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

Bitcoin Gold (BTG), ana kripto para birimi Bitcoin ağındaki bir hard fork ile birlikte piyasaya sürüldü. Bu işlem 24 Ekim 2017’de gerçekleşti. Bilindiği üzere platformlar blok zinciri teknolojisini kullanarak, ağlarında gerçekleşen işlemleri şeffaf bir şekilde bloklar halinde saklayarak çalışmaya devam ediyor. Bloklar doldukça birbirine eklenir ve bir zincir oluşturur. Bu, teknoloji blok zincirini adlandırmanın arkasındaki temel mantıktır. Bazen bazı durumlardan dolayı bu kanallardan ayrılmak gerekebilir. Hard fork olarak bilinen bu olaylar, bu kripto topluluğunun aldığı kararların ardından hayat buluyor. Bitcoin ağında yer alan çeşitli hard fork’lar gördük.

hard forkundan sonra iki farklı blockchain ortaya çıktı. Bunlardan biri orijinal zincir olarak yoluna devam ederken, yeni oluşan zincir yeterli geliştiriciye sahipse yeni bir kripto para birimi olarak yoluna devam edecektir. Bitcoin Cash, Bitcoin Diamond veya BTG gibi kripto para birimleri bu şekilde piyasaya çıktı. Geliştiriciler, yeni oluşturulan kripto para biriminin çeşitli nedenlerle diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini iddia ediyor. Bu noktada hangi kripto para birimi olduğuna elbette belirli kişiler değil tüm kripto topluluğu karar veriyor. Kullanıcılarına finansal özgürlük vaat eden ve onları her fırsatı eşit ve yenilikçi fikirlerle buluşturan kripto para piyasasının bu şekilde sonuç vermesi bekleniyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kadena (KDA) Nedir? Kadena (KDA) Coin Geleceği ve Yorum 2022

İlk kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) blok zinciri ağından oluşturulan BTG, BTC’nin kendi ağında uyguladığı temelleri de içeriyor. BTG, bir dizi bağlamda Bitcoin’den farklıdır. BTG geliştirici ekibi, bu bağlamlar nedeniyle kripto para biriminin BTC’den daha iyi bir değere sahip olduğuna inanıyor. BTG ağı, Equihash iş kanıtı algoritması üzerinde çalışır. Kripto para birimleri sayesinde kullanıcılar anonim olarak işlem yapma olanağına da sahiptir. Bu bağlamda BTG’nin BTC’den ayrı olduğu söylenebilir. Ayrıca BTG, kullanıcılara daha hızlı işlemler sağlar. BTG topluluğuna göre, yeni ağ aynı zamanda BTC’nin orijinal durumundan daha merkezi değildir. Projenin sloganlarından birinin “Bitcoin’i tekrar merkezsiz hale getirelim” olduğu biliniyor.

Bitcoin Gold (BTG) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Satoshi Nakamoto
  • Kuruluş Yılı: 2017
  • Blok ZinciriBlockchain
  • Toplam Arzı: 21,000,000
  • Dolaşımdaki Arzı: 17,513,923
  • Piyasa Değeri: ₺ 5.396.591.594,70
  • En Düşük Fiyat: ₺ 261,02
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 1617,27
  • Proje Amacı: BTG token’ın en temel amacı, ilk Bitcoin sanal para biriminden daha güvenilir ve daha iyi bir kripto para birimi olmaktır. Bu nedenle BTG, kripto para piyasasına girerken ASIC olarak da bilinen madencilere direnmek için tasarlanmıştır.

Bitcoin Gold (BTG) Geleceği

Başlangıçta Bitcoin Gold ICO’sunun yapılacağı duyurulsa da, çıkış planı bir çok değişikliğe uğradı ve takipçilerin kafası oldukça karıştı. Öte yandan, piyasanın Bitcoin Gold’a gerçekten ihtiyacı yok. BTG, Bitcoin’in imajından faydalanmasaydı ve başka bir Equihash olarak piyasaya sürülseydi, muhtemelen kimsenin dikkatini çekmezdi. Bitcoin Gold’un kripto yatırımcıları için bu kadar çekici olmasının belki de tek nedeni, Bitcoin sahiplerine ücretsiz olarak dağıtılacak olmasıdır. Gelecekteki Bitcoin sahipleri Bitcoin Gold’u olumsuz görür ve hemen satarsa, Bitcoin Gold büyük olasılıkla başarısız olacaktır. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Bitcoin Gold (BTG) Yorum

Bitcoin Gold’un geliştiriciler ve teknik olarak Bitcoin Cash’den üstün olduğu anlaşılabilir. Bitcoin Cash, SegWit yükseltmesine karşı çıkarken Bitcoin Gold, SegWit’i kabul ediyor. Bu, Bitcoin Gold’un Lightning Network gibi Bitcoin yeniliklerini kullanabileceği anlamına gelir. BTG’nin uzun vadede BCH’nin yerini alabileceğine inanılsa da Bitcoin üzerinde ciddi bir etkisinin olması pek olası değil.

Bitcoin Gold (BTG) Nereden ve Nasıl Alınır?

Bitcoin Gold (BTG)’u güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu