01 Ocak 2021 Günlük Bitcoin Fiyat Analizi

Bitcoin sürekli yeni zirvelere ulaştığı olağanüstü bir yıl geçirdi. Yazı kaleme alınırken Bitcoin 29.300$’ı kırdı. Bitcoin’in yükselişi bir süredir devam ediyor ve boğa koşusunun henüz bitmediği görülüyor. Tatil sezonunun gelmesi ve Bitcoin’in yeni zirvelere ulaşması, yatırımcılara dejavu yaşatıyor.

Bitcoin 1 günlük grafik

01 Ocak 2021 Günlük Bitcoin Fiyat Analizi 2
BTC/USD. Kaynak: TradingView

Yukarıdaki grafik, Bitcoin’in yükselen bir takoz içinde olduğunu gösteriyor. 12 Aralık’a kadar BTC bu modele bağlı kaldı ve düşük trend çizgisinden güzel bir sıçrama yaptı.

Bu noktadan sonra BTC %62.57 oranında yükseldi, formasyonu kırdı ve birçok düşük göstergesini görmezden geldi.

  • Bitcoin, 24.200$’lık bir tepeye çarptıktan sonra geri çekilmesi gerektiğinde muazzam satın alma baskısı nedeniyle genişleyen takoz modelinden çıktı.
  • BTC 24.200$’lık tepeye ulaştıktan sonra düşüş trendi gelişti. Ne olursa olsun BTC yükselmeye devam etti.
  • 28 Aralıkta zayıflayan boğa göstergeleri görüldü ancak Bitcoin bunları göz ardı ederek yeni zirvelere ulaşmak için %9 daha yükseldi.

Dolayısıyla bu noktada Bitcoin, satın alma baskısı nedeniyle satıcılara karşı savunmasızdı.

01 Ocak 2021 Günlük Bitcoin Fiyat Analizi 3
BTC/USD. Kaynak: TradingView

OBV’nin 2017 satış hacmi olan 1.73 milyonu aştığı ve yazı kaleme alınırken bu rakam 1.8 milyonda duruyor.

RSI göstergesi 15. günde aşırı alım bölgesindeydi. Stokastik RSI, kısa bir süreliğine aşırı alım bölgesinin altına düştü ancak geri dönmeyi başardı.

Sonuç olarak, göstergeler normal durumuna dönmeye çalışırken, satın alma baskısı göstergeleri bunu yapmaktan alıkoydu. Fiyatın bunu uzun süre devam ettirmesini bekleyemeyiz. Bu sürdürülemez yükseliş, nihayetinde duracak ve sonra geri dönecek ve uzun bir tasfiye sürecine katkıda bulunacak.

Belki de Bitcoin 30.000$’a ulaştıktan sonra 2017’ye çılgınca benzeyen bir senaryo göreceğiz.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   16 Mart 2021 BTC, ETH, XRP, ADA ve BNB Fiyat Analizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu