Grayscale Yeni Yılda 12 Milyon XRP Daha Aldı

Bybt’in verilerine dayanarak medyada Grayscale’in XRP’leri elden çıkardığına yönelik manşetler çıkmıştı ancan şirketin bir sözcüsü bu tür iddiaların tamamını reddetti. Şu anda son 7 gün içinde önemli miktarda XRP’nin tasfiye edilmediği açıklığa kavuştu ancak daha önce Grayscale Trust’tan XRP tokeninin toplu miktarda tasfiye edildiği görülüyordu.

Grayscale sözcüsü resmi bir açıklamada şunları söyledi:

“Yatırım ürünlerimizden herhangi biri tarafından temel varlıkların büyük satışı hakkındaki beyanlar yanlıştır. Grayscale XRP trust’ın dolar değerinde algılanan herhangi bir büyük düşüş, XRP’nin dolar fiyatındaki düşüşün bir sonucu olurdu.”

Grayscale, varlık yöneticilerinin yanı sıra büyük kripto platformlarının XRP’yi kaldırmaya başladığı eğilime karşı çıktı ve varlık yöneticisi 1 Ocak’ta 12 milyon XRP aldı.

Grayscale Yeni Yılda 12 Milyon XRP Daha Aldı 2
Kaynak: Grayscale

SEC, Ripple’a 1.3 milyar dolar değerinde kayıtsız menkul satmakla suçlayarak dava açtı. Bunun üzerine kripto borsaları XRP ticaretini askıya almaya başladı.

Dava haberlerinin üzerine XRP tokeninin fiyatı değerinin %70’inden fazlasını kaybetti. SBI Holdings gibi birçok Ripple stratejik ortağı kripto firmasına desteklerini artırdı ve havale hizmetlerinin çoğu ABD dışında olduğu için endişelenmelerine gerek olmadığını öne sürdü.

Bu arada Ripple, yönetim değişikliğinden sadece günler önce kendilerine karşı böyle bir hamle yapmalarının nedenini sorguluyor çünkü SEC, XRP’nin sekiz yıldan fazla bir süredir bir para birimi olarak işlev görmesine izin verdi.

Davayı ABD’deki tüm kripto sektörüne yönelik bir saldırı olarak nitelendiren Ripple, davanın “Ripple ile bağlantısı olmayan sayısız masum perakende XRP sahibini etkilediğini ve piyasaya daha fazla belirsizlik getirdiğini ve SEC’in korumakla yükümlü olduğu topluma zarar verdiğini söyledi.”

Ripple Duruşması 21 Şubat’ta

Duruşma öncesi konferansın ilk tarihi, ilgili tüm taraflar için zorunlu bir telefon görüşmesi ile 21 Şubat olarak belirlendi.

Ripple savunmasında SEC’in yalnızca XRP ledgere dayalı bir çekirdek havale işi oluştururken yıllardır faaliyet gösterdikleri için onları hedeflediğini, dolayısıyla kamu yararına ve binlerce XRP yatırımcısını korumak için SEC’in tokenini bu şekilde değerlendirmemesi gerektiğini iddia etti. Bununla birlikte SEC davası Ripple ve yöneticilerinin tekliflerinin menkul kıymet olarak nitelendirildiğinin farkında olduklarını ve XRP’yi kayıtsız olarak sunarak federal güvenlik yasalarını ihlal ediyor olabileceklerini iddia etti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Piyasa Çöküşü Ortasında Ripple'ın (XRP) Fiyatı Neden Artıyor?

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu