2023 ve Sonrasında Metaverse – Sanal Etkileşimler İçin Gelecekte Neler Bekleniyor?

Metaverse’ün ayak sesleri 2021’den beri güçlü şekilde duyuluyor. Bunu farkeden bireyler olduğu kadar büyük kuruluşlar da var. Bugün metaverse’ün geldiği noktanın çok ileri bir seviye olduğu söylenemez ama geçen her yılın bu teknolojiye katacağı çok şey olacağı apaçık belli.

Metaverse, şirketlerin ve insanların faaliyetler yürütebileceği, etkileşime girebileceği, ortaklıklar yapabileceği ve yeni işler üretebileceği sanal evrenlere verilen isimdir. Yıllardır birçok metaverse mevcut. Özellikle 2021 ve sonrasında birçok marka, kendi sanal alanlarını oluşturmak için çeşitli metaverse’lerde gayrimenkuller oluşturdu ve çalışanlarını yerleşik kurumsal eğitim programları ile bu geleceğe hazırladı.

Özellikle 2020’de patlak veren pandemi ile birlikte sosyal mesafe kavramı hayatımıza girdi. Aradan geçen 3 senede sanal merkezler ve sanal gayrimenkuller, yeni yatırım trendleri haline geldi. Pazarlama faaliyetlerinde ve müşterileriyle etkileşim biçimlerinde yeni arayışlar içinde olan firmalar, ayrıca ekonomik ve sosyal nedenlerle de metaverse’e daha fazla ilgi göstermeyi sürdürecekler.

Metaverse Pazar Büyüklüğü

Geçtiğimiz sene küresel metaverse pazar boyutu 65,51 milyar dolar gibi devasa bir boyuttaydı. Raporlar, 2023’ten 2030’a kadar sektörün %41,6’lık bileşik yıllık büyüme oranı ile büyüyeceğini öngörüyor. Özellikle Artırılmış Gerçeklik (AR), Karma Gerçeklik (MR) ve Sanal Gerçekliğin (VR) ivmesinin artması, popüler uygulamaların bu teknolojileri kullanması ve global etkileşimin yükselmesi, metaverse teknolojilerinin pazar payının çok hızlı şekilde artabileceğini gösteriyor.

Metaverse, AR, VR ve MR gibi teknolojilerin karışımı kullanarak 3D sanal dünyayı deneyimlememizi sağladığı için hepimizi iş dünyasının dışında sürükleyici etkileşimler ve sosyalleşme ortamlarının içine de sokuyor. Bu, sınırı olmayan sürükleyici bir eğlence demek.

Teknoloji liderlerini içine çeken bu trend, aynı zamanda eğitim, sosyal etkileşim, oyun, içerik oluşturma, öğrenme ve çevrimiçi sanal alışveriş gibi çeşitli uygulamalar için de hızla büyüyor. Metaverse’lerin önümüzdeki yıllarda çok sayıda sektöre çeşitli şekillerde sızması bekleniyor. Bu, pazarın potansiyel değerinin 1 trilyon doları geçebileceği anlamına geliyor.

Birleşmiş Milletler’e göre küresel dijital ekonomi 2018’de toplam GSYİH’nın %15,5’ini temsil ediyordu. 2021’e kadar %15 ila %16,8 arasında kalan bu yüzde, yakın dönemde az da olsa artışını sürdürebilir. Önemli olan, bu yüzde içinde metaverse’in kendi pazar payını artırıyor olması. Metaverse’in yüzdesini artırması, potansiyel pazar fırsatının 3,75 trilyon dolar ile 12,46 trilyon dolar arasında olacağını tahmin etmemizi sağlıyor.

Metaverse’e farklı şekillerde dahil olan lider firmalardan bazıları Adidas, Hulu, Gap, Nike, Verizon ve Atari. Piyasa hacmi en büyük metaverse oluşumları ise Epic Games & Fortnite, Roblox, Minecraft, Decentraland ve Sandbox.

2023 Yılının Metaverse Trendleri

Bu sene, metaverse teknolojisinin daha geniş ve sürükleyici şekilde büyüyebileceği bir sene olabilir. Halihazırda NFT avatarlarıyla sanal dünyalarda birbirleriyle etkileşime giren kullanıcılar, gün geçtikçe daha karmaşık etkileşimler gerçekleştirebiliyor. Farklı etkileşim türleri ortaya çıktıkça meta evrenlere (metaverse) olan erişim talebi da paralel düzeyde artabilir.

Metaverse’lerin çekiciliğini düşüren bir şey, donanım yetersizliklerinin üstesinden gelmek için neredeyse her bilgisayar ile uyumlu olacak kadar düşük kaliteli görsellerdi. Hem yeni nesil bilgi işlem donanımları, hem de daha iyi çözümler sayesinde VR entegrasyonu da içeren sezgisel platformlar görmeyi bekleyebiliriz. Özellikle değişim ve yeniliğe yatırım yapan şirketler, bu alanda öncü olarak çözümlerin benimsenmesinde rol oynayabilir.

Yeni Kurumsal Yatırımlar

Şirketler, yaptıkları işin değerini metaverse’te nasıl yansıtabileceklerine dair daha stratejik çalışıyorlar. Firmalar, metavese’in hedeflerini gerçekleştirmekte nasıl rol oynayabileceğini, maliyet verimliliğini nasıl sağlayabileceğini ve tahmin modellerini nasıl yönlendirebileceğini daha iyi biliyor.

Metaverse, konferanslar için seyahat etmek veya yeni ofisler inşa etmek gibi maddi külfetleri ortadan kaldırabiliyor. Kolay, test edilebilir ve hiper büyümenin yolunu açan bu evrenler, şirketlerin pazar payını rekabet avantajı ile artırmasının önünü açıyor.

Şirketlerin hızlı aksiyon almalarının bir sebebi de bu alana eninde sonunda girilecek olması. İlk girenler, sanal kurumsal kampüslerini kurdular bile. Bu kampüslerde tıpkı fiziksel kampüsler gibi bir işbirliği oluşturulmuş ve geliştirilmiş. Bu senenin sonunda birçok şirket, kendisini metaverse teknolojisi ile küresel olarak ölçeklendirmeye hazır hale gelecek.

Şirketimi Metaverse’e Nasıl Taşıyabilirim?

Şirketinizi metaverse’e taşımanın yolu basit. Decentraland veya The Sandbox gibi blok zinciri tabanlı veya Roblox gibi merkezi bir metaverse’te bir arazi satın almak. Daha sonrasında arazi üzerinde belirli sınırlamalarla yapı inşa etmek. Bu kulağa zor gibi geliyor olsa da metaverse’te var olmanın gerçekten basit adımı. Asıl iş, şirketi metaverse yoluyla büyütmektir.

Metaverse sayesinde şirketinizi büyütüp ölçeklendirebilmek, şirketinizi ve çalışanlarınızı nasıl yönettiğinizle ilgilidir. Özellikle iki senedir birçok şirket hibrit çalışma sistemine geçti. Uzaktan çalışma sistemine ayak uydurabilen şirketler, inovasyon ile hayatta kalıp büyüyebileceklerini de farkettiler.

Pandemi tehlikesi ortadan kalkmış olsa da uzaktan çalışma sürüyor. O günlerde bir tehdit altında uzaktan çalışılırken şu an ise iş verimliliği arttığı için uzaktan çalışılıyor. Bu, kâr potansiyelleri için uzaktan çalışma sistemlerini iyileştirmeyi planlayan şirketlerin metaverse’ten faydalanabileceği anlamına geliyor.

Yeniliği teşvik etmek, personelleri şirket hedefleri etrafında birbirine bağlar. Çalıştığı şirket sayesinde yeni ve eğlenceli bir teknolojiye dahil olan personeller, yarın inovasyonların süreceğinin bilinci ile çalışmayı sürdürür.

Bu bir yandan da ekiplerin global olarak farklı alanlarda bulunabilmesini destekler. Farklı coğrafyalardaki personeller, farklı görevleri yerine getirebilir. Metaverse, daha operasyonel ve sistematik çalışmayı destekleyebilir. Yeni üretkenlik ölçütlerin belirlenmesi, uzaktan çalışmayı yönetmek, iletişim kanalları oluşturmak ve kültürü tanımlamak, metaverse ile getirilebilir.

Teknoloji yatırımlarına önem veren şirketler, bundan bir, üç ve beş sene sonra rakiplerinden ileri konumda olması muhtemel. Hatta muhtemelden öte, bir gerçek. Çünkü geçmişte bunu tecrübe ettik.

Metaverse Kriptoları Yükselir mi?

En büyük metaverse oluşumları şu anda blok zinciri girişimleri olmasa da metaverse’i popüler eden şey, kripto paralardır. Blok zinciri tabanlı her metaverse platformu, kendi kripto para birimine sahip. Bunun yanında avatarlardan kıyafetlere, sanal gayrimenkullerden koleksiyonlara her biri sınırsız sayıda NFT ile de birlikte çalışır.

Kripto paralar, sanal ve fiziksel dünyaları birbirine bağlamada ilerlemiş teknolojilerdir. Kripto para kullanarak dijital varlıklar satın alınabiliyor, bu varlıklarla metaverse’lere dahil olunabiliyor. Çok uzun zamandır sosyal medya platformları, mesajlaşma uygulamaları, web siteleri ve benzer şeylerle dijital olarak etkileşim kuruyoruz. Ancak bu iletişimler yalnızca metin, ses ve görüntü odaklılar. Metaverse ise insanların etkileşimlerini çok boyutlu ve eğlenceli şekilde dijital olarak anlamlı hale getiriyor. Bu, şu anda hayal edemeyeceğimiz kadar çok çevrimiçi ortamın ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

Herhangi bir varlığın fiyatının aslen talep ile belirlenmesi gibi, metaverse odaklı kripto paralar da daha yüksek talep ile birlikte daha yüksek piyasa değerlerine ulaşabilirler.

İşletmeden Tüketiciye (B2C) ve İşletmeden İşletmeye (B2B) Ticaret İçin Genişletilmiş Fırsatlar

Metaverse için en umut verici şeylerden biri, Türkiye de dahil olmak üzere gelişmekte olan ekonomilerin pazara erişimini büyük ölçüde artırabilme potansiyelidir. İnternet ile birlikte daha önce erişimimiz olmayan mal ve hizmetlere erişime çoktan ulaştık. Sadece bir ürün veya hizmet satın almakla değil, global çapta firmalarla bulunduğumuz ülkede çalışarak da bunu elde edebiliyoruz.

Sanal gerçeklik ortamları, bilgi edinmenin etkili ve düşük maliyetli bir yoludur. Bu, eğitim seçeneklerini geliştirecek, müşteri hizmetlerini, ürün tanıtımlarını, işletmeler arası pazarlamayı, ticari fuarları, müşteri toplantılarını ve reklamları içerir. Metaverse ile tüm bunlar büyük ölçüde değişebilir. Kurumlar bunu geleneksel tüketici tabanlarını yenilikçi yöntemlerle büyütmeyi sağlamak için kullanabilirler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın Dikkate Değer Fan Tokenleri (21-27 Mart)

Önemli Şirketler ve Pazar Payı Analizleri

Ana sektör katılımcıları arasında birçok şirket, sanal dünya metaverse’ünü destekleyen yenilikçi donanım çözümlerini tanıtıyor. İşi gelecekte ilerletmesi beklenen şirketlerin geçtiğimiz iki sene içindeki hamlelerine bir göz atalım:

 • Eylül 2021’de Meta ve Ray-Ban, akıllı gözlükleri piyasaya sürmek için iş birliği yaptı. Bu akıllı gözlükler, görüntü ve video kaydetmenin ve yakalamanın yeni ve gelişmiş bir yolunu sunar. Gözlükler, kullanıcının 30 saniye çekim yapmasını sağlayan entegre 5MP kamera ile donatılmıştır.
 • Ekim 2021’de Facebook Reality Labs’ın Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) donanımı, yazılımı ve içeriğinin geliştirilmesi için en az 10 milyar dollar harcadığı tahmin ediliyor. Facebook Reality Labs, daha önce Facebook olarak bilinen Meta’nın bir bölümüdür.
 • Kasım 2021’de Epic Games, Harmonix Music Systems’ı satın aldı. Harmonix ekibi, Rock Band 4 gibi mevcut ürünleri desteklemeye devam ederken bir yandan da Fortnite için müzikal maceralar ve oynanış geliştirmek üzere Epic Games ile yakın işbirliği içinde çalışacak.
 • Kasım 2021’de Tencent, The Asian Institute of Digital Finance ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Şirketler, Asya’nın fintech endüstrisini desteklemek için eğitim, araştırma ve girişimcilik alanlarında işbirliği yapacak.
 • Ocak 2022’de The Sandbox, metaverse’de ilk müzik temalı dünyayı başlatmak için Warner Music Group ile bir ortaklık duyurdu. Warner Music Group (WMG), bu ortaklıkla metaverse ve NFT sektörüne ilk adımlarını atacaktı.
 • Eylül 2022’de Meta Platforms, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi gelişmekte olan teknolojilerdeki yeniliği genişletmek amacıyla ülkede XR Başlangıç ​​Programını başlatmak için Hindistan Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile iş birliği yaptı. Bu girişim, daha küçük şehirlerde ve kasabalarda teknolojik yeniliği teşvik etmeyi amaçlıyordu.
 • Eylül 2022’de Suudi Arabistan’ın 500 milyar dolarlık NEOM projesinin bir parçası olan NEOM Tech & Digital, bir metaverse altyapısı da dahil olmak üzere yapay zekaya 1 milyar dolar yatırım yaptığını duyurdu. İşletme, kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri bir 3D sanal ortam olacak olan kendi metaverse’ini yaratmayı amaçlıyor.
 • Aralık 2022’de Meta, metaverse’deki sorunları ve fırsatları keşfedecek Avrupa’daki bağımsız akademik araştırmalara yardımcı olmak için 2,5 milyon dolar katkıda bulunacağını belirtti. Bu hibenin yardımıyla, Avrupa’daki yedi farklı ülkeden akademisyenler, metaverse teknolojilerinin gizliliği, güvenliği, kapsayıcılığı ve istihdamın geleceğinin doğasını nasıl etkileyeceğini araştıracaklar.
 • Ocak 2023’te, Cenevre’deki Uluslararası Kamu-Özel İşbirliği Örgütü olan Dünya Ekonomik Forumu (WEF), kamu-özel sektör işbirliğinin sanal geleceği olarak bir Küresel İşbirliği Köyü oluşturmak için Microsoft ve Accenture ile bir işbirliğini duyurdu. Bu metaverse platformu, sanal çok paydaşlı işbirliğini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Global metaverse piyasasında önde gelen şirketler şunlardır:

 • Microsoft
 • Active Theory
 • Nextech AR Solutions
 • Unity
 • Epic Games
 • NetEase
 • Tencent
 • Meta
 • ByteDance
 • Nvidia
 • Roblox
 • Lilith Games
 • The Sandbox
 • Decentraland
 • Antier Solutions

Metaverse Pazarını Yönlendiren Faktörler Nelerdir?

Metaverse pazarının büyümesini sağlayan temel faktörler arasında sanal varlıklara yönelik artan talep, dijital varlıkların ticareti için NFT’lerin kullanımının artması, teknoloji devleri tarafından çeşitli uygulamalar için metaverse platformları geliştirmeye artan odaklanma ve DeFi uygulamalarının hızlı gelişimi yer alıyor.

Metaverse’ün gelecekteki büyüme faktörleri, sanal ve artırılmış gerçeklik, yapay zeka, blok zinciri, 5G ve Edge bilgi işlem gibi teknolojilerdeki ilerlemeleri ve kişiselleştirme ve deneyimlerin bireysel kullanıcılara hedeflenmesi olacaktır. Ayrıca kripto para birimlerinin kullanımı, yeni iş modellerinin ortaya çıkışı, canlı yayın, e-ticaret ve diğer çevrimiçi işlem biçimleri potansiyeli ve geleceğin şekillendirilmesinde inovasyon ve denemenin kilit rolü metaverse’e ait olacaktır. Ek olarak, VR ve AR headset’ler ve diğer donanımlardaki gelişmeler, metaverse’ün büyümesinde büyük rol oynayacaktır.

Sanal Sanat Galerileri

Sanal sanat galerileri, sanatçıların ve dijital yaratıcıların NFT sergilerini koleksiyonerler için sergileyebildiği, sanat fanatiklerinin sansasyonel bir sanal ortam deneyimleyebildiği ve hatta favorilerini takas edebildiği yeni bir sürükleyici alan türüdür.

NFT’lerin ve dijital varlıkların artan popülaritesi göz önüne alındığında, dijital sanatın yükselişi şaşırtıcı değil. Sanal sanat galerilerinin pazar değerinin 2,4 milyar dolar olduğu varsayıldığından, metaverse’ün yaygın olarak benimsenen trendleri arasında sanal sanat galerileri vardır.

Dijital Kimliklerin ve Avatarların Artan Popülaritesi

Metaverse eğilimleri ayrıca avatarların daha sofistike hale geldiğine işaret ediyor. Şu anda, avatarlar çeşitli farklı biçimlerde gelebilir. Bu, 2B avatarlardan çevrimdışı dünyadaki insanlara neredeyse tamamen benzeyen fotogerçekçi formlara kadar uzanır.

Günümüzde sanal kimlikler, fiziksel kimlikler kadar gerçektir. Metaverse, gelişmiş ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha fazla kullanılıyor. Salgından önce, ekonomik çıktının ve işin %10’undan azı çevrimiçiydi. Sonrasında ofise dönüş revaçtayken bile %30-40 sanal olan ekonomik çıktı, bugünlerde %50’ye yakın durumda.

İster sosyal medya platformu üzerinden etkileşim, ister oyunlara katılım, ister çalışma olsun, dijital kimlik ve etkileşim merkez nokta oluyor. Metaverse, etkileşim modellerinin uyumu ve onun etrafında örülen dijital kimlik açısından kolaylık sağlayacaktır.

Şirketin tüm ürünlerinde bu avatarlara verilen destek zamanla artacaktır. Bu arada Microsoft, duyarlı animasyon sayesinde bir iş ortamına uyan avatarlar oluşturmak için AI teknolojisini kullanmaya odaklanıyor. Zepeto ve OSUVOX gibi popüler uygulamalar, avatar oluşturmayı ve bunları farklı metaverse uygulamalarına aktarmayı kolaylaştırır.

Metaverse’te siber güvenlik ve veri gizliliği

Metaverse önemli ölçüde benimseniyor olsa da, siber güvenlik riskleri, dolandırıcılığı önleme yaklaşımları ve teknolojileri, hızlı büyümeye ayak uyduramadı. 2022 Metaverse Anketi, yöneticileri metaverse’ü benimsemekten alıkoyan en önemli endişelerin siber güvenlik ve gizlilik olduğunu belirtti. Metaverse dolandırıcılığı , siber saldırılar, kimlik avı riskleri, güvenlik ihlalleri ve mahremiyet ihlalleri bu üç boyutlu dijital dünyayı tehdit eden risklerdir.

Bulut bilişim

Metaverse’nin sürükleyici ve her yerde bulunabilen yönleri, platformlarda oluşturulan verileri işlemek, depolamak ve analiz etmek için bulut bilgi işlem araçlarına giderek daha fazla ihtiyaç duyacaktır. Sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunamayan veya ölçeklendirme mücadelesi veren bir metaverse platformu başarılı olamaz. Mart 2022’de Nvidia, sanatçılara, yaratıcılara, tasarımcılara ve geliştiricilere 3D tasarım işbirliği ve simülasyonu için Omniverse’e erişim sağlayan bir bulut hizmetleri paketi olan Omniverse Cloud’u piyasaya sürdü.

Son Düşünceler

2030 yılına kadar 5 trilyon dolara varan değer üretme potansiyeliyle metaverse her gün gelişiyor. Doğal olarak, yaşamlarımız üzerinde büyük bir etkisi olacak, bu nedenle işletmelerin, politika yapıcıların ve tüketicilerin bu olguyu ve potansiyel önyargı, derin sahtekarlık ve kötüye kullanım deneyimleri dahil olmak üzere potansiyel tehlikelerini keşfetmeleri gerekiyor.

İşletmeler, deneyimleri ve kullanım durumlarını sınırlamak yerine genişletmek için sanal ve fiziksel dünya arasında daha fazla uyum sağlamak üzere metaverse’ü şekillendirme fırsatına sahiptir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu