ABD Enflasyon Verileri Açıklandı, Bitcoin ve Kripto Piyasası Kırmızıya Büründü

Bitcoin fiyatı, ABD enflasyon verilerinin beklenenin üzerinde açıklanmasından sonra saat 15:30’da 18.183 $’lık yeni bir gün içi en düşük seviyesine geriledi. Böylelikle BTC fiyatı, 21 Eylül’den bu yana en düşük seviyeye düştü.    

ABD Enflasyon Verileri Açıklandı, Bitcoin ve Kripto Piyasası Kırmızıya Büründü 2
Kaynak: Tradingview.com

Önde gelen altcoinler de Bitcoin’den ayrılamayarak düşüyor. Cardano (ADA), Binance borsasında 0.3490 dolarlık yeni bir gün içi en düşük seviyeye geriledi. Meme parası Shiba Inu (SHIB), 0.00000924 dolardan dip yaptı.   

Kripto para birimleri, beklenenden daha sıcak enflasyon verileri nedeniyle hisse senedi vadeli işlemleriyle birlikte keskin bir şekilde düştü. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanan yeni bir enflasyon raporuna göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) %8.2 açıklanarak ay içinde %0,4 artışa işaret etti ve %0,3’lük tahminin biraz üzerinde çıktı. Böylelikle ABD Enflasyonu 12 aylık bazda %8.2 arttı.       

Beklenenden yüksek enflasyon rakamı, ABD Merkez Bankası’nın daha yapacak çok işi olduğu anlamına geliyor. Piyasa şimdi tamamen Fed‘in Kasım ayında 75 baz puanlık bir artış daha yapmasını bekliyor. CNBC’nin kıdemli ekonomi muhabiri Steve Liesman, bir Fed pivotu için hiçbir neden olmadığını savunuyor.

ABD merkez bankası, yıllık enflasyonu çok arzulanan %2 eşiğine indirmeyi hedefliyor.      

Doların diğer fiat para birimleri karşısındaki gücünü ölçen ABD doları endeksi, gün içi en yüksek seviyesi 113.888’e yükseldi. 28 Eylül’de yeni bir on yıllık zirveye ulaştı.  

10 yıllık Hazine getirisi, üç hafta önce 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra tekrar %4’ün üzerine çıktı. Özellikle, altın da haberlerle %1’den fazla düştü.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Fiyatı Çok Yakında 20.000 Dolar Olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu