ABD’de Spot Bitcoin ETF Beklentisi Yükseliyor

ABD’nin kripto piyasası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından ilk spot Bitcoin ETF’sinin onayını hala bekliyor. Mevcut gelişmelere dayanarak, birçok analist 2024’ün başlarında bu onayın gerçekleşebileceğini tahmin ediyor.

Günümüzde, bazı uzmanlar spot ETF’lerin, zaten piyasada olan Bitcoin vadeli işlem ETF’lerine bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor. Şu an için ABD’li fon yatırımcılarının kripto paralarla etkileşimde bulunmanın en yaygın yolu, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine dayalı ürünlere yatırım yapmak. 2021 Ekim’inde piyasaya sürülen bu ürünler büyük bir ilgi gördü, ancak başlangıçtaki bu ilgi zamanla azaldı. Ancak, analistlere göre, spot temelli fonların Bitcoin’in fiyatını daha ekonomik ve daha doğru bir şekilde yansıtabilmesi bu ürünleri cazip kılıyor.

Bloomberg Intelligence’tan analist James Seyffart, “Spot Bitcoin ETF’leri piyasada yer aldığında, daha ekonomik ve etkili olmaları nedeniyle birçok yatırımcının bu ürünlere yöneleceğini” belirtti.

Spot Bitcoin ETF Piyasası Büyümeye Hazır

Bloomberg Intelligence uzmanlarının analizlerine göre, spot Bitcoin ETF’lerinin piyasada yer alması, bu alandaki toplam değerin 100 milyar dolara ulaşmasını sağlayabilir. Bu, zaten piyasada bulunan vadeli ETF ürünlerini zayıflatabilir. Vadeli işlem temelli Bitcoin ETF’lerinin başlangıçtaki hızlı büyümesi sürmedi. Analistler, spot Bitcoin ETF’lerinin lansmanıyla, vadeli işlem ETF’lerinden büyük ölçekli çıkışlar yaşanabileceğini belirtiyor.

Gerçek zamanlı arz-talep dengesini daha doğru yansıtma potansiyeline sahip olan spot ETF’lerinin piyasada yer alması, vadeli işlem temelli Bitcoin ETF’lerinin popülerliğini azaltabilir. JPMorgan‘dan stratejist Nikolaos Panigirtzoglou bu konuda benzer görüşleri dile getiriyor.

Spot ETF’ler, düşük ücret avantajı gibi çekici özelliklerle ön plana çıkabilir. Rekabetin her geçen gün arttığı ETF sektöründe, ücretler konusunda çeşitli ihraççılar arasında sıkı bir rekabetin yaşanabileceği öngörülüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin (BTC) Daha Fazla Kayıp Gösterebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu