ABD’nin Borç Krizi Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiler? İşte Uzmanların Tahminleri

1 Haziran’a kadar ABD hükümetinin borç tavanını yükseltme konusunda anlaşmaya varması gerekiyor. Ancak, anlaşmaya varılamaması durumunda küresel ekonomide felaket niteliğinde bir dalganın tetiklenmesi bekleniyor.

Borçlarını ödeyememe durumu, Bitcoin’in fiyatında bir artışa neden olabilir. Stok piyasalarının çökmesi ve yatırımcıların çaresiz kalması beklentisiyle birlikte, Bitcoin fiat para birimlerinden kaçış talebini yakalayabilir.

Messari kurucusu Dan McArdle, ABD’nin borçlarını ödeyememe durumunun geçici bir Bitcoin çöküşüne, ardından kaos ve likidite sıkıntısına neden olabileceğini düşünüyor. Ancak, özellikle banka sorunlarına karşı Bitcoin’in verdiği tepkiye bakıldığında, Bitcoin‘in hak ettiği fiat para çıkış talebini yakalayabileceğini belirtiyor. Geleneksel finans yatırımcıları, Bitcoin’i güvenli bir sığınak olarak görebilir. Yılın başında bankalar birbiri ardına çökerken, Bitcoin oldukça dirençli kalmıştır. Bu durum, yatırımcıların fonlarını Bitcoin’e taşıma konusunda güven oluşturabilir.

Standard Chartered analistine göre, ABD’nin borçlarını ödeyememe durumunda Bitcoin %70 yükselebilir

Standard Chartered’ın dijital varlıklar araştırma biriminin eski başkanı Geoff Kendrick, daha önce yaptığı bir açıklamada ABD’nin borçlarını ödeyememe durumunun Bitcoin’in yaklaşık 20.000 dolarlık bir artış yaşamasına neden olabileceğini belirtti. Bu, mevcut seviyelere göre yaklaşık %70’lik bir artış anlamına gelir. Kendrick ayrıca Bitcoin’in 2024 yılı sonuna kadar 100.000 dolara ulaşabileceğini ve “kripto kışının” sona erdiğini ifade etti.

Bloomberg’in en son Markets Live Pulse anketi, ABD’nin borç tavanını yükseltememesi ve borçlarını ödeyememesi durumunda en iyi üç varlığın altın, ABD Hazine tahvilleri ve Bitcoin olduğunu gösterdi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Grayscale'ın Yönetimi Altında Artık 400.000 BTC Var

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu