Algorand'ı Anlamak - BTC MAGAZİN

Algorand’ı Anlamak

Bu makalede sizlere, Algorand hakkında, önceki makalemizden de daha detaylı bilgi sunarak; Algorand’ı tam olarak anlamanıza, ekibi hakkında bilgi sahibi olmanıza, token arzı ve dağıtımı ile ilgili detayları ve Algorand ağına nasıl katılabileceğinizi anlamanıza yardımcı olmaya çalışacağım.

Algorand, güvenli, merkezi olmayan, eşler arası ve sürtünmesiz finans yoluyla blokzinciri destekli sınırsız bir ekonomi vaadini gerçekleştirmeye adanmış bir Blockchain çabasıdır. Algorand’ın temel inancı; açık ve izin gerektirmeyen bir blokzincirinin, sınırsız bir ekonominin potansiyelinden yararlanma şansı veren gerçek bir küresel ekosistemi, kolaylaştırabileceğidir.

Bunu, isteyen herkes için tam katılım sağlayan benzersiz, izin gerektirmeyen ve proof of stake (PPoS) protokolü aracılığıyla yapmayı amaçlamaktadır. Algorand ekibi, Blockchain’in merkeziyetsizlik, ölçeklendirme ve güvenlik problemlerini çözmek istiyor.

Algorand: Blockchain’in Sorunlarını Çözme

Algorand, Blockchain’in üçlemesini çözmeye çalışıyor. Blockchain’in üçlemesi, blokzincirlerinin üç önemli özelliğe sahip olması gerektiği fikridir: merkeziyetsiz, güvenlik ve ölçeklenebilirlik, ancak herhangi bir blokzinciri aynı zamanda yalnızca iki tanesine sahip olabilir. İki tanesine sahip olmak için, blokzincirlerinin bir diğerini feda etmesi gerekir. Blokzinciri üçlemesi ilk olarak Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanımlandı.

Yüksek güvenlik seviyelerine ulaşan merkezi olmayan bir blokzinciri ağı, ölçeklenebilirlikle mücadele eder. Hem güvenli hem de ölçeklenebilir bir ağ, bir şekilde tam merkeziyetsizlikten ödün vermek zorunda kalacaktır. Aynı şekilde, hem merkezi olmayan hem de ölçeklenebilir bir ağ güvenliği tehlikeye atacaktır. Blokzincirlerinin şu anda bu bilmece nedeniyle düşük işlem hacmine sahip olduğu biliniyor.

Algorand bu sorunu çözmek istiyor. Nasıl? PPoS konsensüs mekanizmasını kullanarak. PPoS’de, blok üreticilerinin bunu yapmaya hak kazanmak için “belirli bir miktarda” ALGO stake etmesi gerekmez. Miktarı ne olursa olsun, sadece ALGO’ya sahip olmaları yeterlidir. Stake gereksinimleri olmadığı için, Algorand parasının olması gereken yerler şunlardır: kullanıcıların cüzdanlarında, proje tarafından sağlanan finansal araçlarda vb.

Bu sistemde fikir, herhangi bir toplumdaki insanların çoğunluğunun iyi ve dürüst olduğu varsayımına dayanmaktadır.  Bu nedenle, büyük bir kullanıcı tabanına dağıtılan para ile, sadece azınlık bir grup sisteme zarar vermeye çalışacaktır ve bu haliyle imkansız olacaktır. Öte yandan, çoğunluğun sisteme zarar vermesi imkansız olacaktır çünkü hiç kimse kendi varlıklarının değerini düşürmek istemez.

Algorand Ekibi

Turing Ödülü, Gödel Ödülü (bilgisayar bilimi alanındaki olağanüstü çalışmalar için verilen ödüldür) ve RSA ödülü (kriptografiye olağanüstü katkılarından dolayı verilen ödüldür) sahibi Silvio Micali, Algorand’ın fikir babasıdır.

Ekibin diğer iki çekirdek üyesi, iletişim şirketi Fuze’nin eski CEO’su Steve Kokinos ve LogMeln’in eski CMO’su COO W. Sean Ford’dur.

ALGO Token Dağıtımı

ALGO tokenin arzı şu şekilde dağıtılmıştır:

  • Takım, Kuruluş ve Yatırımcı tokenleri, toplam token arzının %25.0’ını oluşturur.
  • Halka Açık Token Satışı, toplam token arzının %30.0’ını oluşturur.
  • Node Çalıştırma Hibe tokenleri, toplam token arzının %25.0’ını oluşturur.
  • Katılım Ödülleri tokenleri, toplam token arzının %17,5’ini oluşturur.
  • Son Kullanıcı Hibe tokenleri, toplam token arzının %2,5’ini oluşturur.

Algorand Ağına Nasıl Katılırım?

Algorand’a blok üreticisi olarak katılmak için yapmanız gereken tek şey bir Algo cüzdanına sahip olmanızdır (herhangi bir borsa cüzdanı için bile geçerlidir) . Bu etkinlik, sahip olduğunuz ALGO tokenin miktarına bağlı değildir, yalnızca ilk etapta herhangi bir (1) Algo tokene sahip olmanız Algorand ağına katılmış olmanız için yeterlidir.

Araştırmalarım doğrultusunda; Algorand ağında iki tür node bulunur: “relay” ve “participation”. Bu nodeler arasındaki fark, yazılım değil, yalnızca yapılandırmadır. Relay nodeleri, birden çok başka nodeye; güçlü ve yüksek bant genişliğinde bağlantılara sahiptir. İşleri, kesintisiz bir ağ elde etmek için yüksek performanslı iletişim yollarına olanak tanımaktır. Participation nodeleri, çoğunlukla relay  nodeleri olmak üzere çok daha az nodeye bağlıdır. Bu tarzdaki nodeler,  sistemdeki kullanıcıyı temsil eder. Kullanıcı adına blokları teklif eder ve oylarlar.

Daha önceki makalemizde bahsettiğimiz gibi, ALGO tokenlerine sahip olan herkes, blokları onaylayarak ağı çalıştırmaya katılabilir.

Bir geliştirici olmadığım için teknik konulara uzak olarak, yalnızca araştırmalarım ışığında bu bilgileri tarafınıza sağlamaktayım. Lütfen daha fazla bilgi için resmi Algorand web sitesini ziyaret etmeyi unutmayın! Diğer yazılarımı ayrıca Medium sayfam aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Feragat: Sunulan bilgiler yalnızca bilgilendirme amacıyla yazılmıştır ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu