Algoritmik Ticaret Nedir, Kârlı mı?

Algoritmik ticaret ne anlama geliyor, algoritmik ticaretle kâr edilir mi, bu sorular etrafında biraz netlik sağlamak için bir içerik oluşturduk. Alım satımlarını otomatikleştirmeye ve belirli bir koşullarda alım belirli koşullarda satım yapmaya yönelen traderlar, son senelerde otomatik ticaret stratejileri arasında algoritmik ticareti eklemiştir.

Algo ticareti, kripto trading sırasında en çok kullanılan stratejiler arasına girmiştir. Algoritmalara dayalı olarak yürütülen bu ticaret stratejisi, alım satımları ayarlamak için fiyat, zaman, hacim ve diğer göstergelere göre önceden programlanan bir stratejidir. İyi belirlenmiş formül ve kurallar olduğunda algoritmik ticaret modelleri etkili çalışabilir. Alış ve satış noktalarını seçmek için talimatlar hem finansal piyasalara hem de bilgisayar programlamasına dayanır. Kimi zaman makine öğrenimi ve yapay zekayı da işin içine sokan strateji, insan duygularını ticaretin içinden tamamen uzaklaştırır.

Algoritmik Ticaret Manuel mi?

Algoritmik Ticaret Nedir, Kârlı mı? 2
Algoritmik Ticaret Manuel mi?

Algoritmik kripto ticareti, manuel ticaretten farklı olarak en uygun fiyatlarla kripto alınıp satılmasına yardımcı olmaktadır. İşlemler hassas şekilde gerçekleşir ve API’lar yardımıyla hızlı emirler girilir. Kripto tüccarlarının piyasanın başında olması gerekmesi gerekmez, dolayısıyla ticaret yaptıkları sırada başka bir şeylerle ilgilenebilirler.

Algoritmik Kripto Para Ticaretinin Avantajları

Algoritmik Ticaret Nedir, Kârlı mı? 3
Algoritmik Kripto Para Ticaretinin Avantajları
  • Ticaret sistemi yalnızca teknolojiye dayanmaktadır. Daha iyi stratejiler ve yüksek teknoloji, daha iyi sonuçlar doğurmaya gebedir.
  • İşe yarayan stratejiler paylaşılmakta ve geriye dönük test edilebilmektedir.
  • Ticaret sırasında zarar etmeye sebep olabilecek duyguları strateji dışına iter.
  • İnsan hatasını sıfıra indirir.

Algoritmik Kripto Para Ticaretinin Dezavantajları

Algoritmik Ticaret Nedir, Kârlı mı? 4
Algoritmik Kripto Para Ticaretinin Dezavantajları

Her ticaret stratejinin belirli avantaj ve dezavantajları bulunduğu gibi ticareti otomatikleştiren stratejilerin dezavantajları bazen ağır sonuçlar doğurabilir.

  • Algoritmik ticaret botu kullandığınızda, sermayenizin kontrolünü bilgisayara bırakırsınız. İnsan kontrolü bu stratejide sıfıra inse de bazı piyasa koşullarında algoritmayı kontrol etmeli, belki durdurmalı ve algoritmanın doğru çalıştığından emin olmalısınız.
  • Botun çalıştığı sunucuda yaşanacak aksaklıklar, ticareti sekteye uğratabilir.
  • Kötü niyetli yazılımlar, fonlarınızı çalmaya yönelik kodlar içerebilir.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Verasity (VRA) Nedir? Verasity (VRA) Geleceği ve Yorum 2022

Sonuç

Sonuç olarak, kripto ticareti için programlanmış yazılım ve botların kullanımı günden güne artmaktadır. Popüler yöntemlerden biri olan algoritmik trading, gelecekte böyle bir sistem kullanmayı planlayanlar için göz önünde bulundurulması gereken stratejidir. Kripto tüccarlarına yardımcı olmak için geliştirilen bu araçları iyi değerlendirmeli, stratejinin çalışıp çalışmayacağını çeşitli koşullara göre test etmelisiniz. Algoritmik ticaret botu çalıştırdığınız zaman kullanmaktan memnun olmadığınız takdirde API bağlantısını kesip botu durdurmak sizin elinizdedir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu