Avrupa Merkez Bankası Kripto Planlarını Açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, Avrupa’nın kripto para birimleri konusundaki endişelerinin bir resmini çizen yeni bir makro ihtiyati inceleme yayınladı.

Belge, stablecoin’lerin rolü, Proof-of-Work konsensüsünün çevresel riskleri ve merkezi olmayan finans alanı gibi konulara değiniyor.

Şu anda, Avrupa Birliği devlet yetkilileri, elektrikli otomobillerin kripto versiyonunun rolüne atanan bir PoS konsensüsünü teşvik etmek veya sınırlama çabalarına odaklanmak için otomotiv sektöründeki duruma benzer bir seçimle karşı karşıya. PoW kripto varlıkları, çoğu ülkenin emisyon tasarruflarını ve elektrikli otomobil geçişlerini teşvik etmekten kaynaklanan küresel net tasarrufları zaten ortadan kaldırdığından, benzetme gerçekten de alakalı. Bu nedenle, hükümet yetkililerinin “eylemsizlik” yaklaşımı mümkündür, ancak olası değildir. Bununla birlikte, yetkililerin siyasi eylemi, ister ifşa gereklilikleri, ister kripto işlemleri veya mülkiyeti üzerinde bir karbon vergisi, isterse madenciliğin tamamen yasaklanması olsun, daha gerçekçi bir seçenektir.

DeFi ikilemi Kripto para piyasasının DeFi segmenti, gerçek ademi merkeziyetçiliğini sorgulayan ECB’den özel ilgi gördü. Örnek olarak Uniswap’ın holding yapısına atıfta bulunan düzenleyici, token tekliflerinin çoğunun az sayıda insanın elinde toplanmasının ve herhangi bir DeFi protokolünün insan katılımını gerektirmesinin tüm sahiplere, DAO’lara ve DeFi’ye yol açabileceğini belirtti.

Stablecoin’lerin güvenliği ve sürdürülebilirliği de göz ardı edilmedi. Regülatör, DeFi sektörü geliştikçe, başlangıçta kripto likiditesi için bir park yeri olarak tasarlanan stablecoin’lerin, kullanımları ve biçimleri açısından giderek daha karmaşık hale geldiğini ve sonuç olarak, herhangi bir istikrar ipucunu kaybettiğini belirtti. ECB, “istikrarlı” kavramının tersine çevrildiği ve algoritmik stablecoin’lerin bile teminatları olmamasına rağmen artık güvenli kabul edildiği bir noktaya geldiğini belirtti. Manifesto incelemesinin sonunda düzenleyici, Terra ve UST vakasının ve genel olarak tüm kripto piyasasının tekrarlanmasını önlemek için stabilcoin segmentinin acil olarak düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Türkiye'de Kripto Para Regülasyonu Sonrası Olacaklar

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu