Avrupa Merkez Bankası, Son Raporunda Bitcoin ve Kripto Paralara Yer Verdi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Salı günü yaptığı açıklamada, Bitcoin ve alternatif kripto para birimlerinin bir yatırım veya değer saklama aracı olarak büyük ölçüde uygun olmadığını söyledi.

Banka, kripto para birimlerinin mevcut büyümesi ve piyasa entegrasyonu devam ederse, ekonomi için daha büyük bir tehdit oluşturabileceklerini söyledi. Ancak yine de, özellikle perakende yatırımcılar arasında popülaritesinin arttığını ekledi.

Şimdiye kadar, bu yıl kripto piyasasındaki oynaklığa rağmen, reel ekonomiye büyük bir bulaşma ile sonuçlanmadı. Ancak ECB bunun değişebileceğini düşünüyor.

ECB’nin bir raporda yayınlanan yorumları, Başkan Christine Lagarde’nin kripto paranın “hiçbir değeri olmadığını” söylemesinden kısa bir süre sonra geldi. Merkez bankası ayrıca daha önce volatilitesi ve yatırımcılara yönelik riskleri nedeniyle kriptoyu eleştirmişti.

ECB, yatırımcıların savunmasız olduğunu düşünüyor

Yakın tarihli bir anket ECB, Avrupa hanelerinin en az %10’unun kripto varlıklarına sahip olduğunu gösteriyor. Bankaya göre, perakende yatırımcılar da kripto sahiplerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Ancak banka, kripto varlıklarının tüketici koruma risklerinde eksik olduğunu belirtiyor. Ekosistemdeki yatırımcılar dolandırıcılığa, düzenleyici yardım mekanizmalarına ve piyasa manipülasyonuna karşı daha savunmasızdır.

Büyük kripto projeleri büyürken ECB, aşırı piyasa olayları için “iç amortisörlerden” yoksun olduklarını söylüyor. Bunun yakın tarihli bir örneği, büyük ölçüde blok zincirinin stablecoin satışına ayak uyduramaması nedeniyle meydana gelen Terra çöküşüdür.

Daha fazla kripto düzenlemesi mi gelecek?

ECB şimdi DeFi’yi hedefliyor gibi görünüyor. Banka, bankalara benzer hizmetler sunan web3 platformlarının yasal sorunlardan kaçınmak için geleneksel düzenlemelere uyması gerekeceğini söyledi.

ECB, DeFi protokollerinde, piyasanın baskı altında olduğu zamanlarda bile operasyonlarını sağlayacak kaldıraç ihtiyacına değindi.

Şu anda, kripto varlık mevduat/borç verme endüstrisi, hızla büyümeye devam edebilmesine rağmen, geleneksel bankacılık ile karşılaştırıldığında hala oldukça küçük.

-ECB

DeFi’nin ötesinde, ECB bir kez daha yasa koyuculara kripto para birimini düzenleyici katları altına almaları çağrısında bulundu. Kriptoyu Avrupa kara para aklama uygulamalarına tabi tutmak için halihazırda çabalar sarf ediliyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Deutsche Bank'a Göre Bitcoin Artık Dijital Altın Değil, Dijital Elmas! Peki Neden?

Ancak ECB, kripto para birimleri hakkında net veri eksikliğini daha fazla düzenleme için büyük bir engel olarak görüyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu