Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Bitcoin ve Kripto Paraları Eleştirdi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, yakın tarihli bir röportajda kriptonun “hiçbir değeri olmadığını” iddia ederek eleştiride bulundu.

Lagarde, dijital kripto para birimlerinin spekülasyon ve risklerle dolu olduğuna dikkat çekti.

Geçen yıl Lagarde, Bitcoin’in “ayıplanacak” kara para aklama faaliyeti yürütmek için kullanıldığını söyledi. Fransız bankacı ve politikacı, AB içinde daha sert kripto para birimi düzenlemeleri için defalarca baskı yaptı ve Bitcoin’in enerji tüketimini eleştirdi.  

Röportaj sırasında Lagarde, bankanın dijital euro projesini savundu ve bunun özel kripto para birimlerinden “çok farklı” olacağını iddia etti.

Bu ayın başlarında, ECB’nin yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, önümüzdeki dört yıl içinde dijital bir euro’nun piyasaya sürülebileceğini söyledi. Merkez bankalarının artan nakit dışı ödeme talebini karşılaması gerektiğini kaydetti. Merkez bankaları, yaygınlaşmasına rağmen kriptoyu oldukça eleştirmeye devam ediyor. İsveçli Riksbank kısa süre önce Bitcoin ve kripto para birimlerinin para olmadığı sonucuna vardı. Geçen yıl, Lagarde kesinlikle kriptoların gerçek para birimleri olmadığı sonucuna vardı.

Şimdiye kadar dokuz ülke merkez bankası dijital para birimlerini piyasaya sürdü (çoğu Karayipler’de bulunuyor). Dünyadaki ülkelerin yüzde doksanı kendi CBDC’leri üzerinde çalışıyor.     

Kripto para birimleri bu Mayıs ayında ciddi bir baskı altında kaldı ve Bitcoin, Terra ekosisteminin çöküşü nedeniyle Aralık 2020’den bu yana ilk kez 25.000 $ seviyesine düştü. Amiral gemisi kripto para birimi Bitcoin şu anda 30.000 dolar seviyesinin biraz altında işlem görüyor.

Tüm kripto piyasası, Kasım ayında 2,9 trilyon dolara ulaştıktan sonra şu anda 1,28 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Lüks Tur Operatörü Scott Dunn, Bitcoin, Dogecoin ve XRP Kabul Edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu