İsveç Merkez Bankası: Bitcoin Para Birimi Değildir

İsveç merkez bankası Riksbank, uzun bir Twitter dizisinde Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin para olmadığını savundu.

Bitcoin’in fiyatı, en büyük kripto para birimini zayıf bir değer deposu yapan yüksek derecede oynaklığa sahip.

2009’dan beri var olmasına rağmen, Bitcoin ayrıca tüccarlar arasında bir değişim aracı olarak önemli bir çekiş elde edemedi. Coinmap tarafından sağlanan verilere göre, dünya genelinde 29.651 mekan kripto para birimi kabul ediyor. Bu, Visa’nın 60 milyondan fazla lokasyonu içeren satıcı ağına kıyasla epey düşük bir sayı. Para biriminin değeri çok dalgalandığından, malları Bitcoin’de fiyatlandırmak zordur. Bu nedenle, en büyük kripto para birimi, bir hesap birimi olarak düzgün şekilde işlev göremez.

Riksbank, değerlendirmesinin diğer popüler kripto para birimleri için de geçerli olduğu sonucuna vardı.

Geçen yıl, Riksbank Başkanı Stefan Ingves, özel paranın er ya da geç ortadan kalkacağını öngörerek Bitcoin ticaretini pul ticaretiyle karşılaştırdı. 

Bu arada İsveç merkez bankası, e-krona adı verilen kendi dijital para birimini geliştirme yolunda ilerliyor.

Geçen ay Riksbank, CBDC’sini eski bankacılık sistemlerine entegre etmek için başarılı bir deneme yürüttüğünü duyurdu.

Merkez bankası, yıllarca süren araştırmaların ardından e-krona çıkarıp çıkarmayacağına henüz karar vermedi. Böyle bir karar vermeden önce olası tedarikçileri bulmak da dahil olmak üzere teknik sorunları çözmek istiyor.

İsveç, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen para birimi olarak euro kullanmıyor. 2023’te dünyanın ilk nakitsiz toplumu olma yolunda ilerliyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ünlü Analist Bitcoin'in 2021 İçin En Kötü Senaryosunu Açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu