Avustralya’nın İlk Bitcoin ETF’si Gelecek Hafta Listelenecek

Avustralya’nın Cosmos Asset Management tarafından başlatılan ilk Bitcoin ETF’si önümüzdeki hafta CBOE hisse senedi alım satım borsasında listelenecek. Hareket, dört piyasa katılımcısının ASX Clear takas odası tarafından gereksinimler doğrultusunda ürün için marjlar sağlamayı kabul etmesiyle gerçekleşti.

ETF, 27 Nisan’da işlem görmeye başlayacak. Ayrıca, fona yaklaşık 1 milyar dolarlık giriş getirmesi bekleniyor.

Cosmos Bitcoin ETF Avustralya’da İlk Olacak

ETF lansmanı, üç kurumsal düzeyde takas katılımcısı ve bir perakende takas katılımcısı, ASX Clear tarafından talep edilen %42 marjı sağlamayı kabul etti.

ASX’in baş risk sorumlusu Hamish Treleaven, Australian Financial Review’a şunları söyledi:

“Şu anda minimum takas katılımcısı sayısındayız ve bu, gitmeye hazır olduğumuz anlamına geliyor.”

Bu nedenle, ASX Clear, 20 Nisan Çarşamba günü piyasa katılımcılarına yedi günlük bir düzenleyici onay bildirimi yayınlayacaktır. Bildirim, brokerlere, takas görevlilerine, takas katılımcılarına, piyasa yapıcılara ve yatırımcılara buna göre planlama yapmak için yedi günlük bir süre verecektir.

Kripto fon yöneticisi Cosmos Capital, kısa süre önce Avustralya’da bitcoin ETF’leri başlatmak için Purpose Investments ile ortaklık kurmuştu.

Ayrıca, Cosmos’un Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC) tarafından bitcoin ETF açıklama beyanını taradığına inanılıyor.

Avustralya’nın Büyüyen Kripto Kabulü

Kurumsal ve perakende yatırımcılar kripto para birimlerine yatırım yapmaya başladıkça, Avustralya’da kripto paranın benimsenmesi hızla artıyor. Birkaç anket, çoğu Avustralyalının kripto para birimine sahip olduğunu ve ayrıca perakende mağazalarında işlem yaptığını ortaya koyuyor. Son zamanlarda, market ve benzin istasyonu devi On The Run (OTR), kripto ödemelerini kabul ettiğini duyurdu.

Ayrıca, hükümetin dostane kurallar ve düzenlemeler getirmesi nedeniyle Avustralya’daki kripto ortamı iyileşti. FTX gibi kripto borsalarının Avustralya’ya genişlemesine izin verdi. Şimdi, ilk Bitcoin ETF’nin listelenmesi, ülkedeki kripto kabulünü daha da iyileştirecek.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Tanınmış Tüccar Scott Melker'e Göre Bitcoin 'Sıçrama için Harika Bir Yerde'

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu