Bankaların Çöküşü, Bitcoin’in Yükselişi: 2008 Krizi ve Kripto Para

2023 yılı, ABD bankacılık düzenleyicileri OCC , Federal Rezerv Kurulu ve FDIC’nin kripto paranın bankacılık sektörü için oluşturduğu riskleri vurgulayan ortak bildirisiyle başladı. Düzenleyiciler, her bankacılık kuruluşunda kripto varlıkla ilgili faaliyetler ve risklerle ilgili olarak temkinli bir yaklaşım izlediklerini belirtti.

Olumlu on-chain ve teknik göstergelerin yol açtığı olumlu duygu, Bitcoin fiyatını Ocak ayında %40’a yükseltti. Silvergate, Silicon Valley Bank ve Signature gibi bankaların hisseleri normal işlem gördü ve düzenleyiciler bu bankalara karşı herhangi bir işlem yapmadı. Ancak Federal Rezerv Kurulu, Custodia Bank’ın Federal Rezerv Sistemi üyeliği başvurusunu reddetti ve bankaların kriptoya maruz kalma oranını azaltmak için bir bildiri yayınladı:

“Kurul, ulusal bankaların kripto varlıklarının çoğunu elinde tutmasına izin veren herhangi bir yetki belirlemedi […] Herhangi bir miktarda anapara olarak ve devlet bankalarının kripto varlıklarını anapara olarak tutmasına açıkça izin veren hiçbir federal yasa veya kural yok. Bu nedenle Kurul, [Federal Rezerv] Yasasının 9(13) bölümü uyarınca devlet üyesi bankaların bu tür faaliyetlerde bulunmasını varsayımsal olarak yasaklayacaktır.”

Şubat ayında, ABD devlet kurumları ve Washington DC’de bağlantıları olan kripto liderleri, Biden Yönetimi tarafından planlanan kripto pazarına karşı yaygın bir baskı konusunda uyarıda bulundu. Silvergate, Signature ve Metropolitan Commercial Bank gibi kripto dostu bankaların düzenleyicilerin ilk hedefi olacağı tahmin ediliyordu.

Risk sermayedarı Nic Carter, bankacılık sektörüyle bağlarını keserek kripto endüstrisini boğmak için SEC, Hazine Bakanlığı, Federal Rezerv Kurulu ve diğer düzenleyicilerin birlikte çalışacağını iddia etti.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong , ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) muhtemelen kripto staking’i yasaklamak istediğini açıkladı.

ABD SEC liderliğindeki kriptoya karşı düzenleyici bir baskı, kripto pazarı için bir dizi sorun başlattı. SEC, Kraken tarafından sunulan kripto staking’e karşı harekete geçti, düzenleyiciler Binance ve BUSD ile Coinbase ve Bittrex gibi diğer kripto borsalarına karşı harekete geçti.

Mart ayında, düzenleyicilerin önderliğindeki baskı, şaşırtıcı bir şekilde kripto dostu bankalar Silvergate , Silicon Valley Bank ve Signature’ın  bir hafta içinde kapanmasına neden oldu. Düzenleyiciler, bankacılık krizi için kripto para birimini suçladılar, ancak kriz, Federal Rezerv’in devam eden faiz artışları ve yanlış yönetim kararları nedeniyle gerçekleşti.

Brian Armstrong, CZ, Elon Musk, Nic Carter, Arthur Hayes ve Cathie Wood gibi önde gelen isimler, kriptoyu suçladıkları için düzenleyicileri eleştirdi. Kongre üyesi Tom Emmer, FDIC başkanı Gruenberg’e, ABD’deki kripto faaliyetini boğmak için bankacılık sektöründeki istikrarsızlıktan onu sorumlu tutan bir mektup yazdı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Analistler Bitcoin Fiyatının 30.000 Dolar'a Ulaşmasını Bekliyor

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi nihayet ABD düzenleyicilerinin kripto piyasasını bankalardan arındırmaya yönelik potansiyel koordineli çabalarını araştırıyor.

SEC Başkanı Gensler, Kripto ile İlişkisi Olmayan First Republic Bank’ın Çöküşü Nedeniyle Kimi Suçlayacak?

SEC Başkanı Gary Gensler, Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri tarafından ajansın netlik eksikliği de dahil olmak üzere dijital varlıklara yönelik muamelesi sorulduğunda bankaların çöküşü için kriptoyu suçladı. Bu hafta JPMorgan, JPMorgan ve PNC dahil olmak üzere Büyük bankaların Mart ayında 30 milyar dolarlık mevduata rağmen bankayla yeni sorunların başlamasının ardından First Republic Bank’ı bünyesine kattı. First Republic Bank’ın iflas etmesiyle birlikte, 2008 Küresel Mali Krizi ile karşılaştırıldığında bankalar için varlık kayıpları açısından en kötü yıl olmaya başlıyor.

resim

Başka bir bankacılık krizi dalgası başlarken, SEC Başkanı Gary Gensler kripto ile ilişkisi olmayan First Republic Bank’ın çöküşü için kimi suçlayacak? Düzenleyiciler, politikalarının ve kararlarının bankacılık krizine neden olduğunu kabul etmelidir. En büyük 5 bankadan 3’ü bu yıl iflas etti ve bu da daha fazla bankanın iflasına işaret ediyor.

Bankacılık krizine ve yaklaşan borç krizine rağmen, Fed 3 Mayıs’ta faiz oranlarını 25 baz puan daha artırmayı planlıyor. Bu durumun, PacWest Bancorp ve Western Alliance Bancorp gibi bankaların çöküşünü tetiklemesi muhtemel. 

Eski Dallas Federal Rezerv Bankası Başkanı Robert Kaplan, bankacılık krizinin daha yeni başladığını söyledi.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu