Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin Yatırım Platformu Başlatacak

Reuters’in bildirdiğine göre, Orta Afrika Cumhuriyeti, tüm dünyada artan düzenleyici endişelere rağmen daha fazla yatırımcıyı dijital varlıklara dahil etmeyi amaçlayan kıtanın ilk kripto para yatırım merkezini başlatmak için çalışıyor.

On yıllarca süren silahlı çatışmanın ardından Orta Afrika Cumhuriyeti, ödemeler ve yasal olarak takas için kullanılabilen Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimseyen Afrika’daki ilk ve dünyadaki ikinci ülke oldu. Yazım zamanında, hükümet yeni teknolojinin uygulanmasına ilişkin teknik ayrıntıları paylaşmadı.

Açıklanan “SANGO” kripto para projesi, bekleme listesine girmek isteyen yatırımcılar için halihazırda bir web sitesine sahip. Cumhurbaşkanına göre, ülkede geleneksel bir finansal sistem uygulanamadı, bu yüzden dijital seçeneğe gittiler.

Bürokrasi, Orta Afrika Cumhuriyeti gibi geleneksel ekonomilerde ana sorundur.

Bir Reuters makalesine göre, duyurulan kripto para birimi merkezinin gerçek işlevselliğine dair bir kanıt veya projenin teknik arka planı hakkında herhangi bir ayrıntı yoktu.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Bitcoin’in benimsenmesi, ülke faiz ve elektrik dağıtımı açısından hala çok az gelişmiş durumda olduğu için oldukça şaşırtıcı bir hareketti. Kripto para birimi uzmanları, bir merkezin ülkenin önemli miktarda Bitcoin yatırımı çekebileceğinden şüphe duyuyor.

Daha önce El Salvador, Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak resmi olarak benimseyen ilk ülke oldu ve hatta vergi ödemek ve günlük ödemeler yapmak için kullanılan Chivo cüzdanının benimsenmesini zorladı. Ne yazık ki, birçok uzman deneyin başarısıyla ilgili endişelerini dile getirdi.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   IMF'den Hindistan'a Bitcoin ve Kripto Uyarısı Geldi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu