FED Faiz Oranlarını 25 BPS Arttırdı, Bitcoin Kırmızıya Büründü

ABD Federal Rezerv Bankası (FED), enflasyonla mücadele etmek için sürdürülen çabalarının bir parçası olarak faiz oranını 25 baz puan artırdı.

Genel piyasa beklentisi olarak, ABD Fed’in faiz oranını artırması, istenen aralığa henüz düşmeyen enflasyonla mücadeleyi sürdürmek için yapılan sürdürülen bir çaba olarak görülüyor. Bu nispeten hafif faiz artışına rağmen, ABD Fed Öncü Piyasa Komitesi (FOMC) daha fazla faiz artışı beklenildiği sinyalini vererek önceki güvercin tonu sergilemedi.

Federal Reserve Başkanı, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından 25 Baz Puan faiz artırma kararının oy birliğiyle alındığını belirterek, ABD ekonomisini istenen seviyeye çıkarmak için verilen mücadelede birlik gösterdiklerini ifade etti.

Piyasa uzmanları, son zamanlarda ABD finans ekosisteminin yaşadığı 4 banka çöküşü göz önüne alındığında faiz artışının yavaşlayacağını tahmin ediyorlardı. Fed’in faiz artışı, Fed’in enflasyonla mücadeleyi ve ekonomi üzerindeki etkisini öncelikli olarak ele aldığının bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Faiz artışının açıklanmasından dakikalar sonra, geniş piyasa tepki vermeye başladı. Bitcoin (BTC) %1,28’lik bir kayıp kaydetti ancak beklenenden daha düşük volatilite, daha büyük bir toparlanmanın olası bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. Ethereum (ETH), görünürde 1.881,94 dolarlık bir spot fiyatın üzerinde %0,64 artışla duruyor.

Dijital para birimi ekosistemi, S&P 500 Endeksi’nin %0,21 artışla 4.128,15 puan olduğu ana akım finansal piyasaya karşı tersine işlem görüyor. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite endeksi de %0,48 büyümeyle 12.138,28’e yükselirken, Dow Jones Sanayi Endeksi de 2 puan arttı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   BTC Yeni ATH'ye Ulaştıkça Bitcoin On-Chain Hacmi Yükseliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu