Fed’in Faiz Artışı Kararsızlığı: Bitcoin’de Düşüş Devam Edecek mi?

ABD Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının ileriye dönük faiz artırımı kararlarını verirken veri odaklı bir yaklaşım izleyeceğini söyledi.

Powell, Çarşamba günü yapılan FOMC basın toplantısında bu yorumu yaptı. FOMC, risklerin komite’nin hedeflerine ulaşmasını engelleyebileceği ortaya çıkarsa para politikasının duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacağını açıkladı. Piyasalar, bu açıklamayı merkez bankasının faiz artırımını duraklatma sinyali olarak algıladı.

Daha önce, ABD Federal Rezervinin Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Federal fonlar hedef oranını beklenen doğrultuda 25 baz puan artırdı. Son zam, mevcut hedef oranı etkili bir şekilde 500-525 bps aralığına getirdi.

Henüz faiz artırımı duraklatma kararı alınmadı

Powell, FOMC sonrası basın toplantısında henüz faiz artırımı duraklatma kararı alınmadığını belirtti. Komitenin faiz belirleme kararlarını toplantıdan toplantıya alacağını ekledi. Yatırımcılar, Haziran 2023 FOMC toplantısında faiz artırımı duraklatma olasılığına dair bir sinyal bekliyor. Bu arada komite, First Republic Bank’ın çöküşü ve ABD bölgesel bankacılık sektöründeki son dalgalanmanın rağmen, ABD bankacılık sisteminin sağlam ve dirençli olduğunu gözlemledi.

Bu arada, Bitcoin fiyatı Powell’ın bugünkü konuşmasına tepki olarak hafif bir düşüş yaşadı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Fiyatı 38.000 Dolar Seviyesinde Güçlü Destek Buluyor: Piyasa İyimserliği Artıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu