Bitcoin, Altın ve Ham Petrolden Daha İyi Performans Gösteriyor; Boğası Piyasası mı Geliyor?

2023 yılı başından itibaren dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), rahatlama rallisiyle yoluna devam ediyor.

BTC, son 90 gün içinde Ham Petrol (WTI) ve Altın (XAU) gibi önemli emtialara kıyasla en fazla kazanan varlık oldu. Ancak, bu yükseliş, küresel banka hisselerinde büyük bir satış dalgası yaşandığı döneme denk geldi.

Bitcoin’in fiyatı son 90 günde %15 arttı. BTC, 2023 yılına ortalama 16.547 dolar seviyesinden başladı ve 15 Nisan 2023 tarihinde 30.000 dolar seviyesini aşarak önemli bir direnci geride bıraktı. Bu kritik 30.000 dolar seviyesine Bitcoin en son 9 Haziran 2023 tarihinde ulaşmıştı.

Glassnode Raporu’na göre, son 90 gün içinde Ham Petrol (WTI) fiyatı %4 düşüş kaydetti ve şu anda ortalama 70,30 dolar seviyesinde işlem görüyor. Bununla birlikte, değerli metaller Altın ve Gümüş’ün fiyatı sırasıyla %7,5 ve %12,7 arttı. Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin ise aynı dönemde yaklaşık %15’lik bir artış göstererek diğer önemli emtialardan öne geçti. Bitcoin’in şu anda ortalama fiyatı 27.844 dolar civarında ve 24 saatlik işlem hacmi yaklaşık 13,61 milyar dolar seviyesindedir.

Glassnode Alert verilerine göre, Bitcoin’in sıfır olmayan adres sayısı 30 Mayıs 2023 tarihinde 47,24 milyona ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Aynı gün, 0,01 BTC’den fazla tutan adreslerin sayısı da 12,02 milyon ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca, BTC’nin borsalara yapılan depozito sayısı (7 günlük hareketli ortalama) 1,76 milyon ile son 3 yılın en düşük seviyesini gördü. Bu durum, yatırımcıların diğer emtialar yerine Bitcoin’i tercih ettiğini gösteriyor.

Ancak, Bitcoin‘in fiyatı son 30 gün içinde %5’ten fazla düşüş kaydetti. Veriler, piyasanın bir düzeltme süreci yaşadığını gösteriyor. Piyasa düşük volatiliteye ve dar bir işlem aralığına sahip olup, dengenin bozulma olasılığı bulunuyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Çin'in Yunnan Eyaletindeki Tüm Büyük Bitcoin Madencilik Tesisleri Kapatıldı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu