Bitcoin (BTC) Bu 3 Nedenle 24.000 Doların Altına Düştü

Bitcoin (BTC) kayıpları, hafta sonu boyunca derinleşti ve fiyat, bir dizi satış sinyali ortasında 2020’nin sonundan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

BTC son iki günde %23 düştü ve şu anda 24.000 doların hemen altında işlem görüyor. BTC’nin piyasa değeri de 461 milyar dolarda bulunuyor.

BTC’nin son kayıpları aşırı ısınan ABD enflasyon verileri tarafından tetiklenirken, diğer olumsuz göstergelerin bir karışımı hafta sonu boyunca keskin satışlara neden oldu.

Artan enflasyonun şimdi ABD Federal Rezervi tarafından bu hafta beklenenden daha büyük bir faiz oranı artışını teşvik etmesi ve BTC için daha fazla olumsuzluk yaratması bekleniyor.

DeFi alanındaki sorun, büyük oyuncu Celsius’un ciddi bir likidite sıkışıklığı nedeniyle para çekme işlemlerini askıya alması nedeniyle kripto duyarlılığını da kötüleştirdi.

BTC yatırımcıları enflasyon arttıkça Fed’den korkuyor

Bu hafta ekonomik olayların ön saflarında yer alan FED’in 14 Haziran’da başlayacak iki günlük toplantısı var. Yüksek enflasyon rakamları ışığında, merkez bankasının faiz oranlarını ne kadar artırmak istediğine odaklanılacak.

Borsa operatörü CME Group’tan gelen veriler, trader’ların %76’sının bu hafta 75 baz puanlık bir artışla fiyatlandırdığını ve faiz oranlarını pandemi öncesi seviyelere yaklaştırdığını gösteriyor.

Hareketin, likidite koşullarını sıkılaştırmaya işaret ettiği göz önüne alındığında, kripto piyasaları için son derece düşüşlü olması bekleniyor. Aynı zamanda yaklaşan bir ekonomik şoktan korkan bir Fed’i de yansıtıyor.

DeFi kayıpları bulaşıcıdır

DeFi alanı, Celsius’un son zamanlarda para çekme işlemlerini askıya almasıyla vurgulanan ciddi bir likidite sıkışıklığıyla karşı karşıya görünüyor.

Sıkıntı, Ethereum‘da panik satışına neden olan Lido Staked Ethereum’un (stETH) sabitlenmesinden kaynaklanıyor. İkinci en büyük kripto para birimindeki kayıplar, BTC’deki kayıplardan çok daha ağır bastı.

Celsius’un askıya alınması, ETH’deki kayıplarla birleştiğinde DeFi alanında yaygın satışlara neden oldu. Bu, kripto piyasasına yönelik duyarlılığı kötüleştirdi ve BTC fiyatlarını da etkiledi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kripto Piyasası Yükseliyor; Ethereum, Solana ve Avalanche Önemli Kazançlar Kaydetti!

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu